Częste błędy popełniane na rozmowach rekrutacyjnych - Ona dla Niej

Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Częste błędy popełniane na rozmowach rekrutacyjnych

Opublikowany
Warning: Undefined variable $datestyleprint in /home/klient.dhosting.pl/kszatecki/onadlaniej.pl/public_html/wp-content/themes/FoundationPress-master-clean/FoundationPress-master/single.php on line 11
04 maj 2022

Rozmowy rekrutacyjne mogą być bardzo stresującym wydarzeniem – na pewno gdy zależy nam na danej pracy i robimy wszystko, by wypaść jak najlepiej.
Dlatego warto unikać błędów, które mogą przydarzyć się każdemu (m.in. z powodu dużych emocji).
Dziś podzielę się z Tobą największymi bolączkami z którymi przychodzą do mnie klienci w ramach konsultacji oraz prostymi rozwiązaniami, które moim zdaniem najlepiej się sprawdzą.

1. Spóźnienie się na rozmowę bez uprzedzenia.

Nie jesteśmy w stanie kontrolować komunikacji miejskiej oraz jej punktualności czy wypadków, które zdarzają się na drodze. Jednak to na co mamy wpływ, to naładowany telefon którym możemy zadzwonić do rekrutera i poinformować go o małym spóźnieniu.
Niestety nadal często zdarza się, że kandydaci nie przychodzą na rozmowę i nie informują o tym potencjalnego pracodawcy. Dla rekruterów jest to częste wyzwanie, gdy mają sporo niezależnych spotkań oraz zadań i muszą inaczej planować swój kalendarz.
Dlatego jeśli się spóźnisz, warto od razu poinformować rekrutera aby nie wzbudzać w nim poczucia, że jesteś kolejną osobą, która nie dała znać, że się nie pojawi.

 

#Konsultacja indywidualna

Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej? Mogę Ci w tym pomóc.

Konsultacja indywidualna 60-minutowa – 296 PLN

Umów się na konsultację indywidualną

2. Negatywny słowotok na temat byłego pracodawcy.

Jestem zdania, że trzeba mówić prawdę na rozmowie rekrutacyjnej, także wtedy, gdy jesteśmy pytani o powody rezygnacji z ostatniej pracy.
Warto powiedzieć co stoi za tą decyzją – np. brak wystarczających możliwości rozwoju w konkretnym obszarze, brak szans na awans. Jednak uważaj na słowotok na temat swojego pracodawcy! Zdarza się, że kandydaci reagują na to pytanie bardzo emocjonalnie i wylewają z siebie wszystkie żale i niezadowolenie. Czasami trwa to kilka minut, a rekruter nie jest w stanie dojść do głosu. Pomimo trudnych doświadczeń, warto zachować profesjonalizm i przed rozmową zastanowić się jak odpowiemy na podobne pytanie. W ten sposób będziemy mogli się przygotować – emocjonalnie i merytorycznie.

3. Ściema w CV

Czasami jest to koloryzowanie rzeczywistości, a czasami zero jedynkowe kłamstwo.

Przykład koloryzowania – kandydat ma opowiedzieć o największym wyzwaniu w swojej karierze zawodowej, sam wchodzi w szczegóły, aż rekruter wyłapuje błędy w chronologii. Proszony o powtórzenie dat, nie jest w stanie tego zrobić, bo nie pamięta szczegółów własnego kłamstwa.

Przykład zero jedynkowego kłamstwa – w CV kandydat ma wpisany poziom języka C1, jednak podczas rozmowy kandydat nie potrafi opowiedzieć o swoim hobby.

Rekruterzy mają swoje sposoby na wyłapywanie nieprawdy – jednym z najprostszych jest zadawanie pytań pogłębionych gdy kandydat ma opowiedzieć historię. W sytuacji narzędzi i poziomu znajomości wystarczy poprosić o wykonanie krótkiego zadania lub zapytanie o funkcję w narzędziu.

Dlatego w CV pisz prawdę – naprawdę kłamstwo wygląda sporo gorzej niż niewystarczający poziom w danym obszarze. A jeśli czujesz, że prezentowany poziom jest niewystarczający – powiedz rekruterowi co robisz aby go podwyższyć.

4. Brak pytań

Brak pytań może oznaczać brak zainteresowania firmą, dlatego ważne jest aby przygotować sobie własną listę. Jeśli rekruter opowiada Ci o roli lub o firmie, warto zadawać pytania na bieżąco – to sprawi, że rozmowa będzie partnerską konwersacją, a nie dyskusją „pytanie – odpowiedź”.

Przykładowe pytania:

-jak wygląda typowy dzień na danym stanowisku
-jaka jest strategia firmy na najbliższe lata
-jak wygląda ścieżka kariery na tej pozycji

5. Odgrywanie roli

Stres może powodować, że zaczynamy zachowywać się nienaturalnie, np. jesteśmy zbyt zadufani lub przesadnie skromni. Zachowanie przestaje być naturalne, a robi się karykaturalne. Na jednej z prowadzonych przeze mnie rozmów, kandydat próbował na siłę mnie chwalić – za sposób prowadzenia rozmowy, zadawane pytania czy uważność słuchania. Wszedł w rolę osoby, która na tym spotkaniu ocenia pracę próbując się dodatkowo przypodobać. Rozmowa zrobiła się kuriozalna.
Jeśli wiesz, że w stresie zaczynasz patrzeć na boki, za szybko mówić, śmiać się ze swoich żartów to przed rozmową nagraj siebie lub mów do lustra – to będzie szansa na lepsze przygotowanie się i zauważenie własnych zachowań.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu do rozmowy lub masz pytania, zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji w ramach których przeprowadzimy symulację, a w trakcie jej trwania dostaniesz informację na co warto zwrócić szczególną uwagę. Osoby, które korzystają z konsultacji sporo częściej otrzymują wymarzoną pracę!

Przeczytaj także jak wykorzystać elevator pitch podczas rozmowy rekrutacyjnej

Dołącz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach"

Zależy Ci na pracy w miejscu, gdzie czujesz satysfakcję z wykonywanych zadań i jesteś doceniana? A może podjęłaś decyzję o zmianie pracy, ale nie wiesz, jak napisać CV, zbudować pewność siebie i przekonać rekrutera? Dołacz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach" i sama kreuj okazje zawodowe!

  Zostaw komentarz

  5 komentarzy “Częste błędy popełniane na rozmowach rekrutacyjnych”

  1. Ilona

   jak kiedyś zapytałam na rozmowie jaką firma ma strategię to pani rekruterka spojrzała na mnie jakbym z księżyca spadła. Tak jakby to była największa tajemnica. Na szczęście i tak tam nie pracuje xd

  Zostaw odpowiedź

  Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności