Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

W jakim programie napisać swoje CV?

Przychodzi ten dzień w pracy gdy wiemy, że już nie chcemy w niej być. Nie czujemy tej samej satysfakcji, nie jesteśmy tak samo zdeterminowani do zadań. Problemy przestajemy traktować jako nowe wyzwanie w których możemy czegoś się nauczyć. Nasza praca przestaje nas ekscytować.

Wchodzimy w etap rozglądania się. Zaczynamy wchodzić na portale pracy, przeglądać oferty, interesować się tym co dzieje się na rynku.  Spotykając się z znajomymi nieśmiało podpytujemy o aktualne stawki na rynku. zaczynamy wyobrażać sobie siebie w nowej pracy, na nowym stanowisku, wpełni zaangażowani.

W praktyce jednak okazuje się że największe wyzwanie dopiero przed nami. Mur, który przeskoczą tylko nieliczni. Czyli… napisanie CV.

Nie ma w tym nic dziwnego, że napisanie CV jest dla nas tak dużym problemem. Po pierwsze, musimy w jednej bądź 2 stronach ubrać całe swoje doświadczenie oraz osiągnięcia. Z drugiej strony, jeżeli na bieżąco nie robiliśmy notatek z naszych własnych sukcesów, czasami ciężko przypomnieć sobie wszystkie detale.  Dlatego tym bardziej jest to dla nas trudne. Oczywiście dochodzi do tego element wizualny w czym nie każda osoba dobrze się czuje.

Kreator CV, "CV maker", a inne programy do tworzenia CV

Zanim przejdziemy do zastanawiania się i analizy jak opisać swoje doświadczenie, osiągnięcia i sukcesy, trzeba zastanowić się nad tym w jakim programie napiszemy swoje CV. Do wyboru jest kilka opcji. Po pierwsze, możemy zdecydować się na Worda. Po drugie, możemy zdecydować się na inne narzędzia które wesprą nas wizualnie ale nadal są stosunkowo łatwe do użycia takie jak Power Point. Po trzecie, możemy wykorzystać typowo kreatywne narzędzie takie jak Canva. Dzisiaj opowiem o plusach i minusach każdego z tych rozwiązań.

Wiele osób korzysta także z kreatora CV, co nie jest złym rozwiązaniem jeśli wiemy co chcemy w nim napisać i mamy wszystko ładnie przygotowane. Ceny takich rozwiązań są różne, wahają się między 70zł a 200zł, a ich efekty mocne zależne od programu w którym są obrabiane. Sama korzystałam z takiej opcji na początku studiów i wtedy nie byłam zadowolona z efektu końcowego. Jednak było to już sporo lat temu, a rozwiązania w tej chwili są coraz lepsze.

Program do pisania CV, a Microsoft Word

Word to nadal najczęściej wykorzystywane narzędzie do pisania CV. Z jednej strony nie zaskakuje mnie ten wybór, ponieważ większość z nas musiała chociaż raz skorzystać z tego narzędzia podczas swojej pracy i na pierwszy rzut oka wydaje się ono proste. Z drugiej jednak strony jest ono jednym z najmniej praktycznych narzędzi jeżeli chodzi o pisanie CV. Z czego wynika moja teoria? W swoim życiu tylko raz podjęłam się pisania CV w Wordzie, ponieważ osoba która chciała abym to wykonała, uważała że w innym formacie nie będzie potrafiła go edytować. Pomimo mojej argumentacji stanęło na decyzji klientki. Co się okazało w praktyce? Word jest dobrym narzędziem do pisania tekstów, między innymi pracy magisterskiej, natomiast nie jest dobrym narzędziem kiedy chcemy wykorzystywać w nim dodatkowe funkcje takie jak tabele, przedziały, dodawanie zdjęcia i tak dalej. Pomimo, że swojej klientce oddałam CV w Wordzie zgodnie z jej życzeniem, tak już po kilku dniach stwierdziła że nie jest w stanie na nim wprowadzać zmian bez większych wyzwań.

 

Dlatego gorąco zachęcam do rezygnacji z Worda ze względu na jego brak intuicyjności, a także małą możliwości upiększenie swojego siwi z perspektywy wizualnej.

PowerPoint

Kolejne narzędzie z którego można skorzystać to Powerpoint. Powerpoint łączy w sobie 2 najważniejsze elementy o których już wcześniej wspomniałam czyli możliwość pisania tekstu, ale także możliwość kolorystycznego i wizualnego ujednolicenia CV. Dla osób, które musiały kiedykolwiek zrobić jakąś prezentację na spotkanie, na pewno znają podstawowe funkcje Powerpointa. Jest on sporo prostszy w obsłudze, a także daje więcej możliwości niż Word. Gdy skończymy pracę nad CV, możemy zapisać je w formacie pdf. Jeżeli decydujemy się na Powerpointa warto wcześniej wejść w Google wpisać “lay out CV” i zainspirować się różnymi wersjami. Dzięki temu nie będziemy musieli tworzyć konceptu kreatywnego od zera, a skorzystamy z czegoś co jest już gotowe. Jedyne co będzie trzeba zrobić, to je powielić.

Canva - CV za darmo do pobrania w formacie pdf

Ostatnie narzędzie, które sama najczęściej wykorzystuję to Canva.  Canva jest darmowym narzędziem do którego ma dostęp każdy kto zarejestruje się po mailu lub facebooku. Sama bardzo lubię to rozwiązanie, ponieważ już w darmowych wersjach i możliwość wykorzystania gotowych layoutów, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Inaczej będzie wyglądało CV osoby, która pracuje kreatywnie, a inaczej finansisty. Canva daje nam możliwość pracowania i wykorzystania różnych rozwiązań. Tak jak w pdf musielibyśmy skopiować jakieś rozwiązanie, ale nadal tworzyć je od zera, tak w Canvie możemy tworzyć coś już bazując na pewnej kopii bez potrzeby tworzenia czegoś nowego. Dzięki temu rozwiązaniu także swoje CV można zapisać w formie pdf.

 

W jakim programie napisać CV aby łatwo było je formatować i edytować?

Uważam, że Canva jest najprostszym, najbardzije intuicyjnym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Można w nim stworzyć profesjonalny życiorys, skorzystać z gotowych szablonów CV, wybrać czcionkę, wyróżnić w sposób graficzny najważniejsze informacje. Możemy dostosować szablon do naszych potrzeb, szukać idealnych layoutów dla siebie, a później wygenerować curriculum vitae do pdf-u, który zobaczy rekruter czy też potencjalny pracodawca. W dzisiejszych czasach wystarczy dostęp do internetu aby stworzyć profesjonalne CV online bez potrzeby posiadania dedykowanego programu do tworzenia CV.

Daj znać w komentarzu jaka forma jest dla Ciebie najwygodniejsza?

 

A jeśli potrzebujesz wsparcia w napisaniu treści do CV lub konsultacji w jaki sposób wyróżnić kluczowe osiągnięcia, skorzystaj z mojej konsultacji z której jest zadowolonych już kilkaset osób.

Zostaw komentarz

2 komentarze “W jakim programie napisać swoje CV?”

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności