Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Odkryj swoją drogę zawodową: 7 kroków do samorealizacji w pracy

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy twoja praca naprawdę jest tym, czego pragniesz? Czy jesteś na właściwej drodze, by osiągnąć swoje marzenia zawodowe? Dziś chciałabym wspólnie z Tobą przejść przez 7 kroków, które pozwolą Ci zbliżyć się do samorealizacji w pracy. Wykorzystaj pytania, które warto sobie zadać, oraz ćwiczenia coachingowe, aby zyskać nową perspektywę na swoją karierę i zrozumieć, w którym kierunku powinieneś podążać.

Krok 1: Poznaj siebie

Przez pierwsze 15 lat szkoły, skupialiśmy się na poprawianiu błędów i pracy na obszarach które nam najzwyczajniej „nie szły”. Jeśli nie lubiliśmy i nie rozumieliśmy chemii, dostawaliśmy oceny niedostateczne, to kończyło się na dodatkowej nauce aby poprawić wyniki. Chociaż mogliśmy przeznaczyć ten czas na rozwój ulubionych przedmiotów.  To spowodowało, że bardzo późno zaczęliśmy skupiać się na mocnych stronach. Tak naprawdę dopiero od niedawna pracodawcy mówią o talentach pracowników i zwracają na to uwagę przy podziale zadań.

Pytania do zadania sobie:

 • Jakie są moje mocne strony? Jakie zadania sprawiają mi najwięcej satysfakcji?
 • Jakie są moje wartości? (Jeśli ciężko Ci je wymienić, znajdź w Google i zakreśl te, z którymi najbardziej się identyfikujesz)
 • W jakim środowisku pracy czuję się najlepiej?

Ćwiczenie coachingowe: Przeanalizuj swoje życiorysy i doświadczenia zawodowe. Zwróć uwagę na role, w których odniosłaś sukces i byłaś szczęśliwa. Spróbuj zidentyfikować cechy, które były wspólne dla tych doświadczeń.

#Coaching indywidualny

Potrzebujesz pomocy, aby skutecznie budować swoją karierę, awansować czy też chciałabyś zmienić pracę? Od 10 lat pracuję jako Project Manager w HRze i mogę Ci w tym pomóc. Zadzwoń 504 001 295

Sesja Coachingowa 60-minutowa – 246 PLN

Umów się na sesje CoachingowąUmów się na bezpłatną rozmowę

Krok 2: Zdefiniuj swoje cele zawodowe

Chociaż jednym z najmniej lubianych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej jest to dotyczące planów na przyszłość, to warto myśleć długoterminowo i zastanowić się co sprawiłoby nam największą satysfakcję i radość. Zazwyczaj mamy pewną świadomość co lubimy najbardziej albo czego na pewno nie znosimy (przykładowo gdyby ktoś kazał mi dziś siedzieć dzień w dzień w Excelu i tylko raz na tydzień mieć kontakt z drugą osobą, to zapewne szybko bym osiwiała)

Pytania do zadania sobie:

 • Jak wygląda moja wymarzona praca?
 • Co chcę osiągnąć zawodowo w ciągu najbliższych 5 lat?
 • Jakie są moje długoterminowe aspiracje zawodowe?

Ćwiczenie coachingowe: Napisz listę celów zawodowych, zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Upewnij się, że są one konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i mają określony czas realizacji (sprawdź w Google metodę SMART, która może być tutaj bardzo pomocna).

Krok 3: Określ swoje kompetencje

Kompetencje to coś, co możemy nabyć. Chociaż możesz mieć poczucie, że ciężko wypisać Ci kompetencje “twarde”, ponieważ nie masz żadnych certyfikatów, to zastanów się nad tymi, które nabyłaś dzięki doświadczeniu – to może być sztuka prezentacji, negocjacje, czy też umiejętność sprzedaży.

Pytania do zadania sobie:

 • Jakie umiejętności posiadam?
 • Czego potrzebuję się nauczyć, aby osiągnąć swoje cele zawodowe?
 • Jakie dodatkowe kwalifikacje mogą być potrzebne w mojej branży?

Ćwiczenie coachingowe: Przeprowadź autoocenę swoich umiejętności i kwalifikacji. Sporządź plan rozwoju zawodowego, który obejmuje cele edukacyjne, kursy i warsztaty, które pomogą Ci zdobyć potrzebne umiejętności.

Krok 4: Zbadaj rynek pracy

Rynek jest w tej chwili na tyle dynamiczny, że czasami wystarczy rok aby zmiany były bardzo odczuwalne. Przykładem może być pandemia, która spowodowała, że zaczęliśmy pracować zdalnie, managerowie musieli zaufać swoim pracownikom, coraz więcej mówi się o zwiększonej efektywności pracy z domu. To także oznacza, że możesz pracować z Polski dla firmy która ma siedzibę za granicą.

Innym przykładem jest Chat GPT, który spowodował, że wielu copywriterów zaczęło obawiać się o swoje stanowiska. Najprawdopodobniej pozostaną Ci, którzy szybko zaadoptują się do nowej sytuacji i zdobędą kompetencje aby efektywnie korzystać z narzędzi AI.

Pytania do zadania sobie:

 • Jakie są aktualne trendy na rynku pracy?
 • W jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na moje umiejętności?
 • Czy są jakieś nisze, w których mogę się wyróżnić?

Ćwiczenie coachingowe: Przeprowadź badanie rynku pracy.  Najprostszy sposobem może być wejście na portal pracy i przejrzenie ogłoszeń o pracę. Sprawdź jakich ofert jest najwięcej, czego dotyczą, jakie są wymagania. Takie ćwiczenie warto robić raz na kilka tygodni, ponieważ niektóre oferty są sezonowe i wynikają z sytuacji konkretnej branży.

Krok 5: Stwórz sieć kontaktów zawodowych

Pytania do zadania sobie:

 • Kim są osoby, które mogą mi pomóc w osiągnięciu moich celów zawodowych?
 • Jak mogę nawiązać nowe, wartościowe relacje zawodowe?
 • Jak mogę utrzymać i rozwijać istniejące kontakty zawodowe?

Ćwiczenie coachingowe: Sporządź listę kontaktów zawodowych, które uważasz za wartościowe dla Twojego rozwoju zawodowego. Rozważ uczestnictwo w konferencjach branżowych, warsztatach i spotkaniach networkingowych, aby poznać nowe osoby i poszerzyć swoją sieć.

Krok 6: Opracuj plan działania

Plan działania to klucz do sukcesu. Pamiętaj aby nie stawiać sobie z góry wielkich celów -w ten sposób szybko zrezygnujesz i się poddasz jeśli nie zobaczysz od razu pierwszych efektów. Stawiaj małe kroki i dawaj sobie konkretne wskaźniki po których określisz czy osiągnęłaś swój cel.

Pytania do zadania sobie:

 • Jakie konkretne kroki muszę podjąć, aby osiągnąć swoje cele zawodowe?
 • Jakie przeszkody mogą napotkać na mojej drodze do samorealizacji zawodowej?
 • Jak mogę zmierzyć swoje postępy w osiąganiu celów zawodowych?

Ćwiczenie coachingowe: Stwórz plan działania, który zawiera konkretne kroki niezbędne do osiągnięcia Twoich celów zawodowych. Uwzględnij terminy, przeszkody i metody monitorowania postępów. Regularnie sprawdzaj, czy działasz zgodnie z planem, i wprowadzaj korekty, gdy to konieczne.

 

 

Krok 7: Dbaj o swoje zdrowie i równowagę życiową

Wiele kobiet bardzo ambitnie podchodzi do swojego celu zmiany branży czy pracy i w pewnym momencie dochodzi do silnego przemęczenia. Pamiętaj, że niezależnie od kariery zawodowej, Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne jest najważniejsze – bez niego nawet jak zostaniesz dyrektorem, to długo nie pociągniesz i prędzej czy później będziesz musiała powiedzieć stop. Lepiej tego uniknąć i od początku stawiać siebie na pierwszym miejscu.

Pytania do zadania sobie:

 • Jak mogę zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, podążając za swoimi celami zawodowymi?
 • Co mogę zrobić, aby dbać o swoje relacje i życie prywatne, równocześnie rozwijając karierę?
 • Jak mogę znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym?

Ćwiczenie coachingowe: Wyznacz granice między pracą a życiem prywatnym i dbaj o regularne przerwy. Wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy ćwiczenia fizyczne, aby zarządzać stresem i zachować równowagę.

Odkrywanie swojej drogi zawodowej i osiąganie samorealizacji w pracy może być wyjątkowo satysfakcjonujące. Dzięki tym 7 krokom oraz pytaniami i ćwiczeniom coachingowym, zyskasz nową perspektywę na swoją karierę, zrozumiesz swoje mocne strony i wartości oraz opracujesz plan działania, który poprowadzi Cię do osiągnięcia swoich celów zawodowych. Pamiętaj, że kariera to długotrwały proces, więc nie obawiaj się eksperymentować i dostosowywać swoje plany, gdy Twoje cele i potrzeby ewoluują.

Powodzenia 🙂

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności