Coaching kariery vs doradztwo zawodowe - na czym polega różnica? - Ona dla Niej

Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Coaching kariery vs doradztwo zawodowe – na czym polega różnica?

Ostatnio na jednej z pierwszych sesji, moja klienta powiedziała “bardzo potrzebuję Twojej pomocy, ale obawiam się że będziesz zadawać mi trudne pytania na które nie znam odpowiedzi, a ja potrzebuję rozwiązań od kogoś kto już wie”.
I właśnie z tego powodu dzisiejszy artykuł w którym chcę wyjaśnić na czym polega różnica 🙂

Spis treści artykułu:

Coaching kariery

Coaching kariery przede wszystkim zakłada, że gdy przychodzisz na sesję, bo: chcesz dowiedzieć się co chcesz robić w życiu, masz wyzwania aby awansować, chcesz usprawnić komunikację w zespole bo coś nie działa – to chcesz znaleźć tą odpowiedź w sobie jak daną sytuacją zarządzić.
Często może to przypominać psychoterapię, gdzie także klientowi zadawane są pytania, to klient przez 80% czasu mówi. W coachingu jest podobnie, coach pyta, wykorzystuje różne ćwiczenia, a klient odkrywa w sobie odpowiedzi.

Podam Ci przykład. Klientka bardzo chciała awansować, miała świetne wyniki, wszystko robiła na 100%. Jednak gdy przychodził moment konkursu wewnątrz firmy, to traciła “entuzjazm”. Bała się, autoprezentacja była poniżej jej oczekiwań.
Klientka na początku przyszła z celem polepszenia jakości autoprezentacji, ale dzięki coachingowi i odkrywaniu tego, co w niej, szybko okazało się, że klientka musi najpierw przepracować konflikt wewnętrzny. 3 lata temu urodziła długo wyczekiwane dziecko, macierzyństwo bardzo ją wyczerpało i chce wreszcie skupić się na swojej karierze. Ale pomimo wsparcia męża, ma poczucie, że robi to przeciwko dziecku.

Gdyby klientka zdecydowała się na początku na mentoring albo doradztwo, dostałaby ode mnie wskazówki dotyczące autoprezentacji i komunikacji, ale byłoby to tylko naklejanie łatki na wielką dziurę. Dzięki wyborze coachingu, klientka mogła zwrócić się ku swoim potrzebom, przekonaniom, zająć się nimi. A potem całą resztą, która już nie była takim wyzwaniem.

#Coaching indywidualny

Potrzebujesz pomocy, aby skutecznie budować swoją karierę, awansować czy też chciałabyś zmienić pracę? Mogę Ci w tym pomóc.

Sesja Coachingowa 60-minutowa – 246 PLN

Umów się na sesje CoachingowąUmów się na bezpłatną rozmowę

Doradztwo kariery

Doradztwo kariery jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy współpracować z osobą, która zna rynek, wie jakie i gdzie są zapotrzebowanie rynkowe.
Doradca oferuje bardzo konkretną pomoc w planowaniu kariery i podejmowaniu decyzji zawodowych. Skupia się na analizie predyspozycji zawodowych, umiejętnościach i zainteresowaniach klienta, aby pomóc mu znaleźć najlepszą ścieżkę kariery. Doradca zawodowy dla kobiet może również oferować wsparcie w poszukiwaniu pracy, pisaniu CV, przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych oraz doradztwo w zakresie rozwoju zawodowego.

Czy doradztwo może łączyć się z coachingiem? Moja praca jest przykładem, że tak. 
Często sesje doradztwa zaczynają się od analizy przeszłości, pracy nad wizją i potrzebami – do tego wykorzystuję narzędzia coachingowe, zadaję pytania. Na kolejnym etapie jest więcej moich sugestii, podsumowań i analiz, które mają przybliżyć klienta do znalezienia odpowiedzi.

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności