Częstym temat podczas konsultacji jest podwyższenie wynagrodzenia po okresie próbnym. Czy można poprosić pracodawcę o wzrost pensji, jeśli przełożony jest zadowolony z pracy i chce przedłużyć z nami współpracę?
Spis treści artykułu:
Czy po okresie próbnym należy się podwyżka?
Bardzo dużo zależy od tego, co zostało ustalone podczas przygotowywania umowy. Jeśli pracodawca powiedział, że kandydat może oczekiwać wzrostu wynagrodzenia o np. 500zł, ale dopiero po 3 miesięcznym okresie próbnym, to warto przypomnieć o takiej rozmowie i się do niej przygotować. Tak samo jeśli podczas rekrutacji podaliśmy widełki, firma zaproponowała dolny próg, ale wynegocjowaliśmy wzrost po okresie próbnym. W takim przypadku warto samemu wyjść z propozycją rozmowy, jeśli temat nie wyszedł od strony pracodawcy.
To, co warto zrobić przed rozmową o podwyżce, to wypisać sobie wszystkie osiągnięcia oraz argumenty, które mogą świadczyć o sukcesie wdrożenia w firmę.
Natomiast jeśli takiej rozmowy nie było, negocjacje zarobków mogą być sporo trudniejsze. W takim przypadku oczywiście można sprawdzić jakie jest stanowisko naszego pracodawcy i czy jest otwartość na dyskusję. Jednak rekomenduję aby wcześniej dowiedzieć się czy w firmie jest taka praktyka zanim umówimy się na spotkanie z szefem. Inaczej możemy być odebrani jako osoby skupione wyłącznie na pieniądzach
Negocjacje wynagrodzenia
Przed spotkaniem nt. negocjacji wynagrodzenia, przygotuj sobie kwotę brutto jaką chcesz zarabiać. To ważne aby od razu mieć odpowiedź, a nie czekać aż przełożony sam coś zaproponuje. Nie czekaj do samego zakończenia okresu próbnego i wyjdź z propozycją rozmowy chwilę wcześniej. Możesz powiedzieć, że chcesz porozmawiać o swoich wynikach, wdrożeniu i przedłużeniu umowy. Przełożony poczuje, że wychodzisz z inicjatywą, a Ty będziesz mieć świetny pretekst aby porozmawiać o wyższej pensji. Pamiętaj aby nie prosić o podwyżkę tylko negocjować – często to powtarzam, bo to w jaki sposób myślimy o kwestiach zawodowych determinuje nasz sposób wypowiedzi i zachowania.
Jeśli właśnie czekasz na ofertę pracy, to pamiętaj że zawsze łatwiej będzie Ci negocjować wyższe wynagrodzenie na starcie pracy – wtedy pracodawcy bardzo zależy aby Ciebie zatrudnić na dane stanowisko, ustala warunki zatrudnienia i upewnia się czy obie strony są zadowolone. Gdy się na nią zgodzisz, zaczynacie współpracę. Jeśli po 3 miesiącach zmienisz zdanie, bo dane wynagrodzenie nie będzie już dla Ciebie atrakcyjne, możesz pokazać się od strony osoby, która nie wie czego chce i nigdy nie będzie zadowolona. Dlatego jeśli możesz, negocjuj na samym starcie.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu do rozmowy podwyżkowej – zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji indywidualnej podczas której przygotujemy różne scenariusze rozmowy oraz Ciebie do odbycia takiej rozmowy z przełożonym. Wielu klientów wykorzystuje tę opcję gdy:
– ma obawy jak zostanie odebrany przez swojego szefa i boi się reakcji przełożonego
– nie wie czy przygotowane argumenty są wystarczające, a chce wypaść jak najlepiej
– nie ma pewności kiedy będzie najlepszy moment na taką rozmowę
Każdy z moich klientów po odbyciu konsultacji, otrzymał podwyżkę – czy chcesz dołączyć do ich grona? Zapisz się na konsultację.
Przeczytaj także: Szef nie chce dać podwyżki? Sugestie co możesz zrobić
Jak wygląda pierwsza sesja coachingowa
