Jak wygląda pierwsza sesja coachingowa? - Ona dla Niej

Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Jak wygląda pierwsza sesja coachingowa?

Opublikowany
Warning: Undefined variable $datestyleprint in /home/klient.dhosting.pl/kszatecki/onadlaniej.pl/public_html/wp-content/themes/FoundationPress-master-clean/FoundationPress-master/single.php on line 11
20 cze 2023

Tak jak w terapii, wiele osób ma obawy dotyczące pierwszego spotkania – czy będę dobrze się czuć? Co powinnam na tym etapie powiedzieć? Czy cel z którym przychodzę nie jest zbyt banalny? Czy nie zostanę oceniona? Dziś chciałabym przybliżyć Ci pierwszą sesję coachingową właśnie po to, aby zdjąć z Ciebie ciężar wyobrażeń na jej temat.

Powitanie

W ramach sesji coachingowej – niezależnie czy online czy offline, sesja rozpoczyna się od powitania.
Coach zaprasza Cię do dyskusji, zapewniając odpowiednie warunki do poufności i poczucia komfortu – warto zorganizować sobie miejsce w którym będziesz mieć swobodę wypowiedzi. To nie powinien być open space czy kuchnia (jeśli są w niej inne osoby).
Stwarzając atmosferę zaufania, coach przedstawi się i pomoże Ci zrozumieć, jak będzie przebiegał proces coachingowy. To świetny moment na zadanie własnych pytań, np. jak często będziecie się spotykać, jak wygląda praca między spotkaniami, czym coaching różni się od innych metod pracy (jak terapia czy doradztwo). Warto poprosić coacha o spisany kontrakt na który zawsze możecie się powołać – powinny być w nim zawarte informacje o płatnościach, poufności oraz odwoływaniu sesji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ten proces wygląda u mnie, możesz umówić się na darmową konsultację coachingową

#Coaching indywidualny

Masz wyzwania związane z awansem, pracą, pewnością siebie? Umów się na spotkanie ze mną

Sesja Coachingowa 60-minutowa – 296 PLN 226 PLN

Umów się na sesje CoachingowąUmów się na bezpłatną rozmowę

Stworzenie kontraktu coachingowego

Celem stworzenia kontraktu, jest ustalenie zasad współpracy jeszcze przed rozpoczęciem procesu tak aby obie strony znały zasady. Coach zaproponuje Ci formułę spisanego kontraktu z możliwością wspólnego uzupełnienia danych takich jak: częstotliwość spotkań, zasady płatności, sposób komunikacji między sesjami.

 

Wyznaczenie celu

Coach zacznie od zadawania pytań dotyczących Twoich oczekiwań i celów coachingowych. Będzie chciał dowiedzieć się, czego oczekujesz od sesji i jakie są Twoje najważniejsze obszary do rozwoju. Może to być związane z pracą, życiem osobistym, relacjami, motywacją itp.
Na tym etapie nie musisz przychodzić z odpowiedzią jak dokładnie brzmi Twój cel. Pierwsza sesja służy do tego, aby odpowiednio go sformułować i określić kryteria po jakich będziesz wiedzieć, że został on spełniony.
Często przychodzą do mnie klienci, którzy na początku definiują cel jak np. „chcę zwiększyć swoją pewność siebie„. Po pierwszym, a czasami po drugim spotkaniu dochodzi do przeformułowania celu, ponieważ okazuje się, że klient ma pewność siebie w konkretnych sytuacjach, a potrzebuje wzmocnienia np. w kontakcie ze swoim wymagającym managerem. Określamy jakie zachowania, jakie przekonania chce zmienić.

Zrozumienie sytuacji klienta

Coach zadaje pytania, aby lepiej zrozumieć Twoją sytuację, kontekst i wyzwania, z którymi się zmagasz. Poprzez aktywne słuchanie i empatyczną postawę, coach będzie budować pełniejszy obraz Twojej sytuacji i zidentyfikuje obszary, w których coaching może być najbardziej pomocny.
Ten etap może wyglądać bardzo podobnie do terapii – natomiast w coachingu skupiamy się na przyszłości, na Twoim celu i jego realizacji. Jest tu silne nastawienie na działanie i pokonywanie napotkanych przeszkód.

Pierwsze ćwiczenie coachingowe

Jeśli jest na to przestrzeń czasowa, coach może zaproponować ćwiczenie lub narzędzie, które wspólnie wykonacie. Może ono obejmować tworzenie listy priorytetów, identyfikowanie przeszkód, rozważanie alternatywnych podejść czy eksplorację własnych wartości. Każde ćwiczenie/ narzędzie jest dopasowane do kontekstu rozmowy i jej tematu.

Zakończenie

Na koniec pierwszej sesji coach podsumuje to, co zostało omówione i ustalone. Wspólnie ustalicie, czy sesja spełniła Twoje oczekiwania i czy jesteś zadowolony z rozpoczęcia procesu coachingowego. Coach może również zapytać, czy masz jakieś pytania lub wątpliwości oraz poprosić Cię o opowiedzenie o swoich odkryciach z sesji.

Pamiętaj, że sesja coachingowa ma przede wszystkim służyć Tobie jako klientowi. Coach za Tobą podąża, wsłuchuje się w Twoje potrzeby oraz słowa aby mieć pełniejszy obraz Twojego wyzwania. To co dla mnie osobiście jest niesamowite w tym procesie, to fakt, że dobry coach ma umiejętność słuchania i potrafi wyłapać nawet jedno słowo albo sposób wypowiedzi, który ma diametralny wpływ na wyzwanie klienta, a nie jest realne aby klient sam był tego świadomy. Czasami jedno zdanie, jedno pytanie powoduje, że klient dokonuje zmiany życiowej o 180 stopni. I właśnie dlatego warto korzystać z coachingu.

Jeśli chcesz porozmawiać na temat sesji coachingowych – Umów się na spotkanie

Dołącz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach"

Zależy Ci na pracy w miejscu, gdzie czujesz satysfakcję z wykonywanych zadań i jesteś doceniana? A może podjęłaś decyzję o zmianie pracy, ale nie wiesz, jak napisać CV, zbudować pewność siebie i przekonać rekrutera? Dołacz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach" i sama kreuj okazje zawodowe!

    Zostaw komentarz

    Zostaw odpowiedź

    Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności