Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Jak wybrać dla siebie coacha?

Jeśli jesteś na etapie szukania profesjonalnego coacha to serdecznie Ci gratuluję. Zapewne jesteś na etapie wysokiej świadomości siebie i chcesz od życia czegoś więcej. Możliwe, że do końca nie wiesz jak do tego dojść, coś Cię blokuję i szukasz osoby, która mogłaby wesprzeć Cię w tej drodze.

Coaching w Polsce jest tą dziedziną, która budzi wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że nie jest on w żaden sposób regulowany przez prawo (w odróżnieniu od psychologii), przez co tak naprawdę każdy może nazwać siebie coachem.
Dlatego dziś odróżnienie Coacha przed duże “c” od osoby, która mianowała się tym tytułem bez wiedzy na czym coaching polega, może być na starcie bardzo trudne.
W tym artykule znajdziesz kilka punktów, które podpowiedzą Ci jak znaleźć dobrego coacha dla siebie.

Wykształcenie i doświadczenie 

Pierwszym elementem, który warto zweryfikować to wykształcenie i doświadczenie coacha. Jeśli interesuje Cię coaching w ramach którego popracujesz nad swoją postawą w organizacji (asertywnością, współpracą z klientami, emocjami w biznesie itd), to może być Ci łatwiej współpracować z osobą która też pracowała w podobnej wielkości firmie i wie jakiego rodzaju wyzwania stoją na Twojej drodze. Chociaż coach nie powie Ci co zadziałało u niego w podobnej sytuacji i nie da gotowych rozwiązań, to Tobie może być łatwiej danej osobie zaufać. Jeśli wiesz nad czym chcesz pracować – np. znalezieniem miejsca pracy, które będzie zgodne z Twoimi potrzebami i wartościami, to warto szukać osób które pracują/ pracowały w HR, rozwijały ścieżki kariery pracowników i były odpowiedzialne za rekrutacje. Dzięki temu coach będzie miał wiedzę jak wygląda rynek i na co zwrócić ewentualną uwagę.

Jeśli chodzi o wykształcenie, to warto weryfikować czy coach ukończył szkołę i ile godzin w niej spędził. Jeśli nie jest on “samozwańczym” coachem, to na pewno będzie w stanie przedstawić certyfikat, tematykę zjazdów na studiach oraz określić od kogo się uczył. Coach to osoba, która ciągle poszerza swoje kompetencje i nie kończy rozwoju na studiach z coachingu.

#Coaching indywidualny

Potrzebujesz pomocy, aby skutecznie budować swoją karierę, awansować czy też chciałabyś zmienić pracę? Mogę Ci w tym pomóc.

Sesja Coachingowa 60-minutowa – 246 PLN

Umów się na sesje CoachingowąUmów się na bezpłatną rozmowę

Metodologia pracy

Istnieją różne podejścia i metody pracy w coaching’u, a każdy coach może mieć swoje własne podejście. Warto upewnić się, że metodyka pracy coacha jest zgodna z naszymi potrzebami i celami. Ostatnio czytając artykuł na temat roli coacha, pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to że autor wykorzystywał słowa coach, mentor, doradca jako synonimy. Już sam ten fakt świadczy o braku wiedzy na temat różnic pomiędzy danymi osobami. Kluczowym narzędziem coacha będą pytania zadawane w różnej konfiguracji – nie dawanie rad i odpowiedzi. Jeśli coach ma duże doświadczenie w konkretnym obszarze, może z Tobą zakontraktować, że pod koniec sesji (jeśli będziesz tego chcieć), opowie o rozwiązaniach które zadziałały u niego. Ale nie jest to standard, a raczej kwestia wspólnych ustaleń. W procesie coachingowym coach powinien mówić około 20% czasu sesji, a przez resztę czasu klient. Zwracaj uwagę na to, czy coach Cię słucha i czy zadaje pytania. Już po tym będziesz w stanie stwierdzić czy proces coachingowy odbywa się zgodnie ze sztuką i coach jest profesjonalistą.

Akredytacja - punkt najważniejszy

Akredytacja to kolejny ważny element, który warto sprawdzić i w dużym stopniu obejmuje wcześniejsze punkty. W Polsce akredytację można zrobić m.in. przez International Coach Federation (ICF), EMCC lub Izbę Coachingu. Posiadając akredytację, od razu wiemy, że dana osoba ma wiedzę na temat narzędzi i dobrych praktyk, ma za sobą procesy coachingowe, które zostały zweryfikowane, a także referencje od klientów. Dodatkowo, współpracuje z superwajzowrem – osobą, która pełni rolę wsparcia w sytuacji gdy coach nie wie jak zarządzić trudnymi sytuacjami w procesie coachingowym i wspiera w różnych sytuacjach zachowując poufność. To wszystko oznacza, że coach ciągle się uczy, jest sprawdzony, a podczas pracy kieruje się etyką i standardami.

Chemia między coachem a klientem

Coaching to intymny proces, który wymaga zaufania, otwartości i zaangażowania ze strony klienta. Ważne jest, aby wybrać osobę, z którym czujemy się swobodnie i z którym możemy nawiązać pozytywną relację. Jak to sprawdzić? Wielu coachów, w tym także ja, proponują sesję zerową. W ramach spotkania, zawsze wysłuchuję jakie klient ma potrzeby, opowiadam o swoim stylu pracy i co jest dla mnie ważne. To spotkanie jest darmowe i służy lepszym poznaniu siebie i sprawdzeniu czy “nadajemy na podobnych falach”. Nie ma nic złego aby po spotkaniu stwierdzić, że to nie to czego szukasz. Pamiętaj, że jeśli coach proponuje takie spotkanie zerowe, to świadczy o jego partnerskim podejściu do Ciebie jako klienta i skupieniu się na potrzebach, a nie kwestiach finansowych.
Innym sposobem jest zweryfikowanie treści, którymi dzieli się coach na swojej stronie internetowej i w social mediach. Zweryfikuj czy sposób komunikacji Ci odpowiada. Sama gdy pracuję ze swoimi klientami, często po skończonym procesie słyszę, że pierwsze na co zwrócili uwagę to mój styl komunikacji, który oparty jest o życzliwość i ciekawość, a nie zadufanie i sprzedaż. I to też pokazuję na sesjach.

Referencje i opinie

Dobry coach powinien mieć pozytywne referencje i opinie od innych klientów. Zachęcam do pytania coacha o jego referencje jeśli nie ma ich na stronie internetowej.

Jak więc znaleźć dobrego coacha?

Podsumowując, szukając coacha, który jest kompetentny, warto zweryfikować doświadczenie, czy coach ma akredytację, czy Cię słucha, jakie ma referencje. W ten sposób będziemy mieć większe szanse na znalezienie odpowiedniego coacha, który pomoże nam osiągnąć nasze cele i rozwijać się jako osoba. Jeśli masz pytania dot. sesji coachingowych, zapraszam Cię do bezpośredniego kontaktu – 504 001 295 lub email renata@onadlaniej.pl

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności