Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Czy coaching jest dla mnie?

Czy coaching jest dla mnie

Proces coachingowy stał się w ostatnich latach coraz bardziej popularny, a zainteresowanie nim rośnie w miarę jak coraz więcej osób poszukuje sposobów na rozwijanie swoich umiejętności i osiąganie celów. Jednak wyżej wspomniana popularność ma swoje mankamenty. Na rynku możemy znaleźć coraz więcej wannabe coachów podpinających się pod ten zawód bez jakiegokolwiek wykształcenia i kompetencji. Inna kwestia to mówcy motywacyjni, którzy często z góry są tytułowani coachami bez uzasadnienia. W konsekwencji odbiorcy komunikatów nie do końca wiedzą o co w tym coachingu chodzi, “czy jest on dla mnie?”, i czego de facto możemy się spodziewać. W tym artykule skupię się na najczęstszych pytaniach swoich klientów i postaram się rozwiać wątpliwości.

Czy potrzebuję coacha?

Warto zastanowić się, czy nasze dotychczasowe podejście do osiągania celów przynosi nam pożądane rezultaty? Czy jest coś co nas blokuje i w sumie nie do końca potrafimy to nazwać? Wracamy do złych nawyków i ciężko wytrwać nam w postanowieniach? A może niesprzyjające przekonania mają wpływ na tempo naszych zmian? Czasami nie jesteśmy w stanie samodzielnie zidentyfikować przeszkód, które stoją na drodze do osiągnięcia celu. Coach może nam pomóc w ich nazwaniu oraz w przygotowaniu planu działania. Będzie z nami podczas wypracowywania zmian, a także wesprze w skróceniu pewnych procesów czy ścieżek.

#Coaching indywidualny

Potrzebujesz wsparcia, aby skutecznie budować swoją karierę, awansować a może szukasz swojej drogi w życiu? Mogę Ci w tym pomóc.

Sesja Coachingowa 60-minutowa – 246 PLN

Umów się na sesje CoachingowąUmów się na bezpłatną rozmowę

Czy coach będzie mi narzucał swoje pomysły?

Inną wątpliwością, którą mają klienci, jest obawa, że coach będzie narzucał swoje pomysły i sposoby myślenia. Gdybyśmy chcieli doradcy, który powie nam co jest dla nas najlepsze, to poszlibyśmy do wróżki (albo do doradcy:) ). Natomiast w coachingu wierzymy, że to klient wie najlepiej co jest dla niego dobre. Czasami sam przed sobą ukrywa odpowiedź, nie dopuszcza do siebie pewnych faktów – to coach pomaga odkryć co jest ważne dla klienta i w czym tkwi największe wyzwanie. W rzeczywistości nie narzuca on swojego zdania, ale pomaga klientowi w odkrywaniu jego własnych przekonań i wartości oraz w opracowywaniu indywidualnego planu działania.
W ostatnim roku jedna z moich klientek chciała rozbudować swój biznes, który rozwijała po pracy. Jednak od 3 lat wszystko stało na tym samym poziomie, ona męczyła się na etacie i w jej życiu zaczęła pojawiać się frustracja. Nie wiedziała na czym polega problem. Po kilku sesjach zrozumiała, że tak naprawdę najbardziej boi się sukcesu i skali swojego przedsięwzięcia. Nigdy nie lubiła matematyki, nie chciała zarządzać ludźmi, a w jej oczach zatrudnienie zespołu i księgowość były największą zmorą. Gdy pojawiały się bardzo duże oferty, odmawiała, tłumacząc się projektami na etacie. Kolejne sesje spędziłyśmy na pracy nad jej przekonaniami.

Czy coaching jest tylko dla managerów?

Niektórzy klienci mają wątpliwości co do tego, czy coaching jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Mogą obawiać się, że coaching jest zarezerwowany tylko dla biznesmenów lub osób na bardzo wysokich stanowiskach. Tak bywa w korporacjach, gdzie HR zapewnia coaching wyższej kadrze managerskiej, talentom lub sukcesorom. Jednak coaching jest dostępny dla każdego, kto chce rozwinąć swoje umiejętności i osiągnąć cele – życiowe lub zawodowe. Nie ma żadnych wymagań odnośnie stanowiska, wykształcenia czy doświadczenia zawodowego – warto z niego korzystać na każdym etapie kariery, jeśli jest się zorientowanym na cel.

Czy coaching jest skuteczny?

Inną wątpliwością, którą czasami mają klienci, jest pytanie o skuteczność coachingu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że sesja to wymiana pytań i odpowiedzi, które mógłby zadać każdy bez brania za to pieniędzy. Warto pamiętać, że pytania coachingowe w dużej mierze nie są prostymi pytaniami, wymagają zastanowienia i pierwsza odpowiedź nie zawsze jest tą właściwą. Coach ma kompetencje wyłapywania pewnych niuansów, zadawania trudnych pytań i wykorzystywania odpowiednich technik, które doprowadzą nas do właściwej odpowiedzi. Czasami trwa to sesję, a czasami 3 – w życiu prywatnym rzadko kiedy mamy przestrzeń na zadawanie sobie tak pogłębionych pytań, bez sugerowania odpowiedzi i bez oceny. W coachingu to właśnie się dzieje.

Czy coaching będzie kosztowny?

Cena coachingu zależy od wielu aspektów, m.in od doświadczenia i wykształcenia, wypracowanych godzin, współprac. Każdy ekspert wycenia swoją pracę zależnie od swoich potrzeb i kompetencji. Zakładając współpracę w 10 sesjach, można planować inwestycję na poziomie około 2000zł +. Czy to dużo, każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie. Osobiście wiem, że jest to jedna z najlepszych inwestycji jakie można sobie podarować w prezencie.

Jeśli klient chce pracować nad celami, wykorzystać swój potencjał i skupić się na rozwoju osobistym oraz nad sobą tu i teraz, to coaching jest dobrym rozwiązaniem. Czasami bywa, że na swoich sesjach zerowych rekomenduję klientom (zamiast coachingu) pracę z terapeutą/ psychologiem, a później powrót na coaching – warto być otwartym na różne opcje.

Jeśli nadal się zastanawiasz, zachęcam Cię do niezobowiązującej, 15 minutowej rozmowy w ramach której odpowiem na Twoje pytanie. Umówić możesz się tutaj. 

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności