Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Brak odpowiedzi na CV – 5 wskazówek z czego wynika

Wysyłasz CV, ale cały czas nie otrzymujesz żadnej odpowiedzi. Masz poczucie, że swoimi wymaganiami odpowiadasz na potrzeby organizacji, ale z jakiegoś powodu firmy się do Ciebie nie odzywają. Z czego może to wynikać? Dziś rozwieję Twoje wątpliwości dotyczące procesu wysyłania CV.

1. Za późno wysyłasz swoje CV.

Większość ogłoszeń o pracę jest publikowana na czas 30 dni. Dotyczy to zewnętrznych portali jak np. pracuj.pl, olx, praca.pl. Ogłoszenie, które jest opublikowane na stronie kariery danej firmy, może tam być sporo dłużej – to pracodawca czy też rekruter decyduje kiedy je usuwa. W przypadku portali pracy, ponosi opłatę za okres miesiąca.

Jeśli wysyłasz swoje CV w trzecim, czwartym tygodniu od publikacji ogłoszenia, to rekruter może już nie obejrzeć Twojej aplikacji. Wynika to z faktu, że po tygodniu lub dwóch zaczął weryfikować CV i umawiać pierwsze spotkania. Mając już 100 aplikacji zebranych, brak odpowiedzi na CV jest częstym przypadkiem. Jeśli aplikacje są obiecujące, to je będzie rekomendował do dalszej rozmowy z managerem. Jeśli nie, jest szansa że wróci do Twojego CV.

#Konsultacja CV

Chciałabyś, aby Twoje CV było skuteczniejsze i rekruterzy częściej się do Ciebie odzywali? Mogę Ci w tym pomóc.

Konsultacja CV 60-minutowa – 296 PLN

Umów się na konsultację CV

2. Nie pasujesz do kultury firmy.

I to jest element, który w dużej mierze nie zależy od Ciebie i nie masz na niego wpływu wysyłając CV.
Każdej firmie zależy aby zatrudniać pracowników dopasowanych do wartości organizacji i jej kultury. Dzięki temu jest większa szansa, że dana osoba zostanie w firmie na dłużej i będzie chciała się w niej rozwijać. Jeśli odpowiadasz na wszystkie wymagania firmy, ale rekruter się nie odzywa, to możliwe że do danej kultury nie pasujesz i to nie Twoja wina. Przykład? Przez ostatnie 10 lat pracowałaś w jednej korporacji z 80letnią tradycją i aplikujesz do startupu.
Miej na uwadze, że ten punkt nie będzie Cię dotyczył jeśli Twoje kompetencje są trudno dostępne na rynku. Wtedy dopasowanie kulturowe schodzi na boczny tor.

3. Twoje kompetencje są za wysokie.

To wyzwanie było zmorą wielu świetnych i oddanych pracowników, którzy podczas pandemii stracili pracę. Dochodziło do tego, że przestawali szukać pracy na poziomie swoich kompetencji (np. managerskich), a starali się o stanowisko specjalisty. Okazywało się, że nawet na takie oferty nie otrzymywali żadnej odpowiedzi.
Z czego to wynika? Przede wszystkim z obawy, że osoba, która musi zdecydować się na pracę na niższym stanowisku, pomimo swoich chęci i zaangażowania na początku, bardzo szybko się znudzi. Natomiast firma nie będzie w stanie jej zapewnić awansu w najbliższym czasie.

4. Twoje oczekiwania finansowe są zbyt wysokie.

Myślę, że tego aspektu nie muszę tłumaczyć. Jeśli Twoje oczekiwania za bardzo odbiegają od tych określonych przez firmę, to pracodawca nie będzie widział sensu na prowadzenie rozmów.
Jeśli nie wiesz jakiego wynagrodzenia możesz spodziewać się na danym stanowisku, ponieważ dopiero startujesz w danym zawodzie, warto podpytać znajomych lub osoby, która pracuje w danej organizacji. Innym sposobem jest sprawdzenie tej informacji w raportach wynagrodzeń, jednak warto mieć z tyłu głowy że bazują one na kilkunastu zmiennych i nie zawsze są w 100% adekwatne do sytuacji rynkowej.

5. Posługujesz się trudnym lub zbyt ogólnym językiem w swoim CV

Prosty przykład „odpowiedzialność za realizację wyników” – co to dokładnie znaczy? Jakich wyników? W jaki sposób bierzesz za nie odpowiedzialność? Możesz mieć odpowiedź w swojej głowie, ale dopóki nie napiszesz tego w swoim CV, rekruter się nie domyśli. Wiele osób komunikuje się w ten sposób, ale za słowami nie idą działania i ostatecznie nie są w stanie przedstawić konkretnych argumentów. Moja rada: pisząc CV, korzystaj z tych samych sformułowań, które pojawiają się w ogłoszeniu.  Po drugie, staraj się precyzować swoje kompetencje konkretnymi działaniami i wynikami, które pokażą że masz bogate doświadczenie w danym obszarze.  Po trzecie zweryfikuj czy nie popełniasz najczęstszych błędów przy pisaniu CV. A jeśli nie wiesz jak zacząć pracę ze swoim CV, to skorzystaj z mojej konsultacji w ramach której pomogę Ci dobrać odpowiednie słowa kluczowe oraz przedstawić CV w przejrzysty i czytelny sposób. Ten aspekt jest równie kluczowy na kolejnym kroku rekrutacji, gdzie brak odpowiedzi po rozmowie rekrutacyjnej również się zdarza.

Przeczytaj także Jak wygląda standardowy proces rekrutacyjny

Brak Odpowiedzi na CV

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności