W swoim życiu widziałam już CV liczące tyle stron, co praca licencjacka jak i takie, które miało pół strony. Tak samo pierwsze jak i drugie nie przeszło procesu selekcji i zostało odrzucone.
Dlaczego?
Dziś kilka słów o długości CV.
Na pierwszy rzut oka, długość CV wydaje się drugorzędną sprawą. Przecież chodzi o najlepsze zaprezentowanie swojego doświadczenia na papierze, a ile zajmie to miejsca nie jest już tak ważne.
Nie jest to do końca prawda, bo często długość koreluje z jakością.
Z jakimi błędami zazwyczaj spotykam się przy przeglądaniu CV?
– W CV jest jeden wielki chaos. Z jednej strony znajduję w CV kandydata doświadczenie, które jest potrzebne na danym stanowisku marketingowca, ale 70% aplikacji jest o czymś innym – jak pracował w sprzedaży, wsparciu IT i na koniec praca wakacyjna sprzed 10 lat.
Oczywiście, nawet jeśli robiliśmy różne rzeczy, to warto w jasny sposób zaznaczyć jaka jest korelacja między nim, a stanowiskiem na jakie aplikujemy
-CV jest pisane jak książka obyczajowa. Zamiast pisać w punktorach, dostaję opowiadanie z życia kandydata w pracy. Podam Ci przykład.
W firmie X miałem możliwość rozwijania się jako główny specjalista do spraw sprzedaży. Pracowałem w dziale elektroniki, gdzie sprzedawałem komputery. Ta praca wymagała ode mnie świetnej komunikacji i umiejętności współpracy w zespole. Codziennie musiałem kontaktować się z klientami i negocjować z nimi oferty. Czasami uczestniczyłem w wymyślaniu promocji. To wymagało ode mnie kreatywności i zaangażowania. Najwięcej przyjemności sprawiało mi dopinanie sprzedaży.
Jeśli podobny tekst powtarza się w 5 pracach danego kandydata, to przejście przez wszystko może być ciężkie.
– treść w CV jest krótka i zbyt generyczna. Dobra aplikacja powinna korelować z ofertą pracy na którą aplikujemy i najlepiej pokazywać to doświadczenie, które przyda nam się na danym stanowisku. Jeśli w ogłoszeniu mamy napisane „wymagane doświadczenie w sprzedaży oprogramowania w B2B”, to w swoim CV warto napisać co sprzedawałaś, w jakiej formie, jakie oprogramowanie i jakie wyniki osiągnęłaś. Nadal wiele osób pisze „sprzedaż produktów i usług”. Pamiętaj, że firma w której wcześniej pracowałaś nie zawsze musi być kojarzona przez firmę, do której aplikujesz.
Ile więc stron powinno mieć CV?
Dobrą praktyką jest aby CV miało 1 lub 2 strony. Jedna strona dotyczy w szczególności osób, które zaczynają karierę zawodową i mają za sobą pierwsze doświadczenie. W CV takiej osoby może znaleźć się podsumowanie, doświadczenie, uczelnia i liceum, średnia (jeżeli wynik był bardzo dobry), koła naukowe i wolontariaty.
W przypadku gdy ktoś aplikuje na wyższe stanowisko jak specjalistyczne lub managerskie, dobrą praktyką jest zmieścić się na 2 stronach. Warto aby w szczególności skupić się na doświadczeniu, które najbardziej łączy się z oczekiwaniami na dane stanowisko, a usunąć lub zmniejszyć treść tego, które wykonywaliśmy na samym początku kariery zawodowej.
Jeśli Twoje CV ma 1,5 strony, nie staraj się go wydłużać na siłę. Zachowaj taką długość.
Jeśli masz wyzwania w napisaniu swojego CV, zapraszam Cię na konsultację indywidualną podczas której popracujemy nad Twoim CV i przygotowaniem do rozmowy rekrutacyjnej.