Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej? - Ona dla Niej

Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Opublikowany
Warning: Undefined variable $datestyleprint in /home/klient.dhosting.pl/kszatecki/onadlaniej.pl/public_html/wp-content/themes/FoundationPress-master-clean/FoundationPress-master/single.php on line 11
07 lis 2021

Jeszcze kilka lat temu rozmowa rekrutacyjna była dyskusją, gdzie rekruter zadawał pytania, kandydat skrupulatnie odpowiadał, rozmowa się kończyła i … później dostawało się (lub też nie) odpowiedź.
Dzisiaj w wielu branżach wygląda to zgoła inaczej. Rynek potrzebuje wielu wykwalifikowanych pracowników, co powoduje braki w zasobach i wzmożoną potrzebę znalezienia odpowiednich osób na stanowisko.
Pozycja samego pracodawcy nie jest tak silna jak 15 czy 20 lat, kiedy spośród wielu kandydatów mógł wybrać jednego – najlepszego. Dziś, bardzo często zdarza się, że wybór jest bardzo mały, a pracodawca do samego końca musi bardzo się starać aby wybrana osoba przyjęła ofertę.

Z tego też powodu (na szczęście), rozmowy rekrutacyjne stały się bardziej partnerską dyskusją niż było to jeszcze kilka lat temu. Kandydat dokonuje bardziej świadomego wyboru, ponieważ często otrzymuje kilka ofert i chce wybrać najlepszą, najlepiej dopasowaną do siebie. Aby to zrobić, musi dobrze poznać organizację, jej potrzeby i wyzwania, a także mieć pewność, że wartości organizacji są podobne do jego samych.

Dobrym sposobem na lepsze poznanie firmy jest nie tylko zajrzenie na stronę internetową i social media, gdzie możemy z bliska lepiej poznać organizację. To przede wszystkim odpowiedzi na pytania, które zadamy podczas rozmowy, powinny pomóc nam podjąć decyzję. Dziś chciałabym przedstawić kilka z nich, które mogą Ci pomóc.

1. Jak wygląda typowy dzień pracy na danym stanowisku?
Zazwyczaj z oferty pracy możemy wywnioskować jakie obowiązki czekają na nas w danej firmie, ale często nie wiemy w jakich proporcjach będziemy odpowiedzialni za poszczególne z nich. Tak samo, mogą być one niedoprecyzowane albo niejasne. Dlatego pytanie o typowy dzień pracy pozwoli lepiej zagłębić się w „codzienne” obowiązki, zrozumieć priorytety i rodzaj wykonywanej pracy.
Przykład historii z życia – jeden z kandydatów zadając to pytanie, nie był świadomy że duża część jego zadań będzie związana z uczestnictwem w spotkaniach takich jak burze mózgów czy warsztaty design thinking na których kreowano pomysły na nowe rozwiązania. Ponieważ kontakt z ludźmi oraz rozwój w tworzeniu produktu od zera z grupą był dla niego ważny, ostatecznie podjął decyzję o współpracy.

2. Z jakimi wyzwaniami mierzy się zespół do którego mam dołączyć?
Rekruter lub manager powinien nakreślić Ci zarys obszarów, które wymagają szczególnej uwagi. Każdy wie, że nie ma pracy bez wyzwań i jest to naturalne w procesie. Odpowiedź na pytanie może dać Ci lepsze zrozumienie, na czym zespół w tej chwili musi się skupić, co nie działa jak powinno i czy chcesz brać udział w „naprawie” danego obszaru.

3. Dlaczego poszukujecie osoby na dane stanowisko?
Dzięki odpowiedzi będziesz wiedzieć, czy wynika to z rozwoju firmy i stworzenia nowego stanowiska czy może z rezygnacji poprzednika. Może się okazać, że dopiero na tym etapie dowiesz się, że osoba jest poszukiwana na zastępstwo ze względu na macierzyński lub dłuższy urlop poprzednika. Chociaż o takich rzeczach powinno informować się w ogłoszeniu lub na samym początku rozmowy, to zawsze dobrze wiedzieć o tym przed akceptacją oferty.
W przypadku rezygnacji poprzednika, warto dopytać z czego wynikała decyzja. Znowu, manager może nie powiedzieć ci o wszystkim, ale samo nakreślenie problemu, da ci lepsze zrozumienie sytuacji.

Jak wygląda ścieżka kariery na danym stanowisku?
Decydując się na zmianę, często podejmujemy decyzję ze względu na brak możliwości rozwoju w bieżącej organizacji. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ten aspekt już w trakcie rozmów z nową firmą. Jeśli organizacja ma perspektywę na stanowisko, opowie Ci o niej. Możesz dowiedzieć się czy to kwestia awansów pionowych, czy możliwości przejścia na inne stanowiska w organizacji. Dzięki temu pytaniu możesz także dowiedzieć się jak wygląda struktura firmy – czy jest płaska i to oznacza, że sama pozycja może nie ulec zmianie (ale za to będziesz mieć możliwość wykonywania innych zadań), czy może bardzo ustrukturyzowana.

Przed każdą rozmową, staraj się przygotować pytania wcześniej. Także w trakcie rozmowy, jeśli w Twojej głowie pojawia się jakieś pytanie, zapisz sobie je na kartce aby nie zapomnieć lub zadaj je od razu. Dzięki temu, rozmowa będzie dyskusją, a nie wywiadem pt. pytanie – odpowiedź.

Spis treści artykułu:

Dołącz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach"

Zależy Ci na pracy w miejscu, gdzie czujesz satysfakcję z wykonywanych zadań i jesteś doceniana? A może podjęłaś decyzję o zmianie pracy, ale nie wiesz, jak napisać CV, zbudować pewność siebie i przekonać rekrutera? Dołacz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach" i sama kreuj okazje zawodowe!

    Zostaw komentarz

    2 komentarze “Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej?”

    1. Jakiś czas temu widziałam Twoje pytania na Instagramie, zapisałam sobie i wykorzystalam podczas rozmowy. Mam poczucie, że zrobiłam dzięki nim dobre wrażenie i na rekruterze i na managerze – na pewno zaangażowali się w odpowiedzi. Dzięki! 🙂

    2. Agata Ostrow.

      Na rozmowie zadałam pytanie dotyczące wyzwań i od razu miałam poczucie, że menedżer ściemnia. Niby coś tam wymienił, ale takie to bylo nieskladne, jakby probowal cos wymyslec ale mu nie wyszlo. Ostatecznie nie zaproisili mnie na kolejny etap ale i tak bym chyba nie poszła.

    Zostaw odpowiedź

    Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności