Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Jak skutecznie budować ścieżkę kariery?

Budowanie ścieżki kariery nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób napotyka na takie wyzwania jak brak pewności, jaką pracę chcesz wykonywać, a nawet w jakiej branży chcesz docelowo pracować. Może to być przytłaczające, jeśli chodzi o decydowanie, jakie kwalifikacje i certyfikaty są potrzebne do pewnych ról i jak wszystkie one pasują do ogólnego obrazu twojej kariery. Ich zrobienie i otrzymanie zajmuje chwilę czasu (a także budżet), dlatego warto decydować się na nie gdy mamy już wszystko przemyślane. 
Inna kwestia, która może wydawać się na początku prozaiczna, to próba pogodzenia obecnych zobowiązań, takich jak życie rodzinne i istniejące obowiązki zawodowe, z tymi związanymi z budowaniem nowej kariery. Samo zaplanowanie, analiza swoich mocnych stron oraz kompetencji które posiadamy, a także przyjrzenie się własnym potrzebom i potrzebom rynkowym, będzie wymagało od nas skupienia i czasu. Dlatego warto podejść do tego z planem i świadomością, że  zajmie to więcej niż miesiąc. 

Od czego zacząć budowanie ścieżki kariery?

Jeśli chodzi o budowanie udanej ścieżki kariery, tak jak wspomniałam, planowanie jest tutaj kluczowe. Pierwszym krokiem  jest ocena swoich obecnych umiejętności i kwalifikacji. Upewnij się, że rozumiesz, co możesz “wnieść do stołu” i jakie obszary możesz potrzebować rozwinąć, aby się rozwijać. Warto porozmawiać na ten temat z obecnymi współpracownikami i zapytać co cenią w pracy z Tobą. Dodatkowo, warto sprawdzić swoje mocne strony – tutaj można wykorzystać Test Gallupa, który jest płatny (odpowiada się na kilkadziesiąt pytań i na bazie odpowiedzi, otrzymujemy informację jakie są nasze kluczowe talenty). Jeśli zdecydujesz się na taką opcją, poczytaj w internecie co dokładnie znaczą te talety i jak można je wykorzystać w swojej pracy.

Kiedy już ustalisz, w jakim miejscu się znajdujesz, sprawdź, jakie są możliwości pracy, które mogą być dobrze dopasowane do Twojego zestawu umiejętności. Zbadaj różne firmy, role i branże, które mogą być interesujące. Warto porozmawiać z działem HR w swojej bieżącej firmie.  Często to te obszary wiedzą najlepiej jakie są możliwości zmian dla pracowników wewnątrz organizacji, bez potrzeby zmiany firmy. W ten sposób unikamy dodatkowego stresu, przygotowania CV itd, a nadal możemy rozwijać się w strukturach firmy.

Następnie zawęź swoje opcje i zastanów się, która ścieżka najlepiej pasuje do Twoich zainteresowań i celów. Popatrz na oferty pracy, które mogą być dla Ciebie interesujące i posprawdzaj jakie są oczekiwania przedsiębiorstw względem kandydatów.  Na koniec stwórz plan, który nakreśli sposób, w jaki osiągniesz swoje cele, np. biorąc udział w odpowiednich kursach, zdobywając dodatkowe doświadczenie lub nawiązując kontakty z profesjonalistami w danej dziedzinie. 

Taki plan możesz stworzyć sam, bazując na internecie i ewentualnych sugestiach znajomych. Ale możesz także skorzystać z usługi profesjonalisty. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, sprawdź czy dana osoba ma szeroką wiedzę o interesującej Cię branży, może pokazać Ci kilka możliwości i opcji, ma na swojej liście konkretne sukcesy (to mogą być awanse czy nagrody branżowe). 
Jedną z takich osób jest Krzysztof, który pracuje od 12 lat w marketingu, zarządzał ponad 30-osobowymi zespołami, a w tej chwili pracuje w jednej z największych korporacji w Polsce. Jeśli myślisz o karierze w marketingu, ale nie wiesz na jakich kompetencjach i narzędziach się skupić, jak budować swój wizerunek w organizacji,  plan sukcesji i rozwoju, Krzysztof może Ci pomóc zaprojektować Twoją ścieżkę. Tu znajdziesz więcej informacji awansujwmarketingu.pl

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności