Jak rozmawiać o podwyżce | Część 2 - Ona dla Niej

Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Jak rozmawiać o podwyżce | Część 2

Opublikowany
Warning: Undefined variable $datestyleprint in /home/klient.dhosting.pl/kszatecki/onadlaniej.pl/public_html/wp-content/themes/FoundationPress-master-clean/FoundationPress-master/single.php on line 11
29 cze 2021

Aby wynegocjować podwyżkę musisz podejść do tego profesjonalnie i przygotoać szereg argumentów, ktore jasno określąją dlaczego powinnaś tę podwyżkę otrzymać. Pamiętaj, to jest ważna rozmowa i to od niej zależy twoje przyszłe wynagrodzenie.

O czym mówisz podczas rozmow


Jakie nowe umiejętności zdobyłaś, które mają wpływ na efektywność realizowanych zadań?

Przykład: „Dzięki dodatkowemu projektowi X, który realizowałam przez ostatni miesiąc, zdobyłam wiedzę na temat technik negocjacji, dzięki czemu projekt zakończyliśmy 2 tygodnie wcześniej.”

Jaki sukces osiągnęłaś w projekcie i jaki miał efekt na zyski firmy? Co usprawniłaś, że teraz praca wykonywana jest szybciej?

Przykład: „Dzięki nowemu sposobowi rozładunku materiałów zauważyliśmy przyspieszenie o średnio 3 dni robocze w miesiącu. Wprowadzenie tej zmiany na skalę całego zespołu daje nam oszczędność na poziomie X.”

Przejęłaś obowiązki innej osoby i świetnie sobie poradziłaś.

Przykład: „Po otrzymaniu nowych obowiązków w ramach zastępstwa, wystarczył tydzień abym zaczęła prowadzić projekt. Dzięki temu ten czas mogłam zainwestować na rozwój produktu, którego efekty już widać.”

Ile zarabiają w innych firmach na tym samym stanowisku?

Nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć precyzyjną informację, ale warto przejrzeć raporty rynkowe i powołać się na nie na rozmowie rekrutacyjnej jeśli widzisz różnicę w wynagrodzeniu, a zadania i tempo pracy jest takie samo jak u kolegów/koleżanek na tym stanowisku. Jest to konkretny benchmark, który daje punkt odniesienia dla pracodawcy. Jednak pamiętaj, że na tym samym stanowisku można zarabiać rożne pieniądze – wszystko zależy od efektywności wykonywanej pracy.

Klienci są z Ciebie zadowoleni

Dostajesz najwięcej pozytywnych komentarzy od klientów w porównaniu do reszty zespołu. Klienci nalegają, abyś to Ty ich obsługiwała, nikt inny.

Dodatkowe aktywności

Jakie rzeczy ekstra robisz, które nie leżą w Twoim zakresie zadań, a sama się do nich zgłosiłaś? Ambitni i proaktywni pracownicy zawsze powinni być doceniani!

#Konsultacja indywidualna

Potrzebujesz pomocy, aby skutecznie budować swoją karierę, awansować czy też chciałabyś zmienić pracę? Mogę Ci w tym pomóc. Umów się na dedykowaną konsultację indywidualną

Konsultacja indywidualna 60-minutowa – 296 PLN

Umów się na konsultację indywidualną

Bądź odważna

Pamiętaj, że zadaniem managera jest dbanie o wysokie zyski firmy i jak najmniejsze koszty. Dla firmy Twoje wynagrodzenie jest kosztem, który ponosi. W idealnym świecie manager powinien zdawać sobie sprawę, że wynagrodzenie wpływa na motywację i efektywność pracownika. Niestety często, błędnie, manager wychodzi z założenia, że dopóki pracownik nie zaczyna takiej dyskusji to wszystko jest ok.

Jeśli manager będzie próbował Cię zbyć mówiąc, że musisz poczekać jeszcze pół roku, nie zgadzaj się na to ot tak. Jeszcze raz przedstaw argumenty i powiedz, że zależy Ci na tym teraz. Jeśli podświadomie czujesz, że w tym momencie nic nie ugrasz, zapytaj jakie cele musiałabyś osiągnąć w ciągu tego pół roku aby otrzymać podwyżkę. Umów się na konkret i spisz to w mailu – wtedy jeśli je osiągniesz, manager nie będzie w stanie dłużej dyskutować.

Warto wybierać dobre momenty na takie rozmowy. Taki dobry moment to na pewno zakończenie projektu gdy pozytywne emocje jeszcze nie opadły. To także czas gdy firma osiąga dobre wyniki finansowe, dlatego dobrze jest się w nich orientować i być na bieżąco. Inny moment to spotkania na temat rozmowy rozwojowej i podsumowującej dotychczasowe działania.

Jak sobie radzić?

Wiem, że rozmowa na temat podwyżki jest trudna i stresująca. Większości z nas sprawia to ogromny dyskomfort, ponieważ mamy uczyły nas skromności, a szkoły, że nauczyciel zawsze doceni nas piątką za dobrze wykonaną pracę. Rzeczywistość jednak nie wygląda tak pięknie.  Aby dostać dodatkowe pieniądze musimy sami o nie zawalczyć, powiedzieć dlaczego na nie zasługujemy i nie czekać na przyjście managera, który naszą pracę doceni.
Jeśli czujesz, że rozmowa będzie trudna, przećwicz ją sobie z przyjacielem, mamą, lustrem. Nagraj się na telefon. Odegraj tę dyskusję w bezpiecznym miejscu i zobacz jak sobie poradzisz. Samo usłyszenie swojego głosu i zobaczenie własnej reakcji w komfortowych warunkach da Ci sporo wiedzy.

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność tutaj oraz przygotować się kompleksowo do negocjacji podwyżki, zakup mojego eBooka „Wynegocjuj swoją podwyżkę”.
Trzymam za Ciebie kciuki!

Dołącz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach"

Zależy Ci na pracy w miejscu, gdzie czujesz satysfakcję z wykonywanych zadań i jesteś doceniana? A może podjęłaś decyzję o zmianie pracy, ale nie wiesz, jak napisać CV, zbudować pewność siebie i przekonać rekrutera? Dołacz do zamkniętej grupy na FB "Kariera na własnych zasadach" i sama kreuj okazje zawodowe!

    Zostaw komentarz

    18 komentarzy “Jak rozmawiać o podwyżce | Część 2”

    1. Karolina

      Dzięki za tego posta! Mnie taka rozmowa czeka za 3 miesiące, więc chętnie wykorzystam twoje wskazówki 🙂 Swoją drogą strasznie słaby jest ten kobiecy strach przed rozmawianiem o pieniądzach, jest XXI wiek, trzeba to zmienić!

    2. Assia

      jakbym czytała o sobie… i aż mi głupio. Chcicałabym mieć w sobie więcej pewności i nie bać się takich rozmów. ale też słabe jest, że pracodawcy tak unikają rozmów na ten temat. ich zachowanie nie pomaga

      • Avatar photo

        Niestety więlu będzie unikać, ponieważ podwyżka to dla nich koszt. Pracodawcy często myślą krótkoterminowo, zapominają że podwyżka daje motywacje do działania a to przekłada się na większe zaangażowanie.
        Ćwicz ćwicz i jeszcze raz ćwicz a na pewno rozmowa nie będzie taka straszna jak Ci się wydaje 🙂

    3. mialam taka sytuacje w sierpniu, ze szef mnie zbyl i zaprosil za rok jak sytuacja z covidem sie uspokoi. Nadal czekam…firma z jednej strony mowi, ze sytuacja si epolepszyla, ale o podwyzkach cisza. czy czekac jeszcze?

      • Avatar photo

        Moim zdaniem nie. Jeśli widzisz po wynikach finansowych, że firma wychodzi z dołka to warto już zacząć negocjacje dot. podwyżki. Poza tym jeśli wcześniej zostałaś zbyt takim argumentem, to teraz masz swój kontrargument.

    4. Monika Wanejko

      Zgodnie z reklamą zakupiłam ebooka i pierwszy raz ktoś tak konkretnie przedstawił jak od drugiej strony wygląda przyznawanie podwyżki oraz jakich argumentów używać. Właśnie przygotowuję się d rozmowy.

    5. Elżbieta Agnuszczyk

      Kupiłam Pani ebooka i żałuję, że nie trafiłam na niego wcześniej. Dzięki pani mam gotowe argumenty i wiem jak się zachować jeśli manager odmówi.

    6. Wiktoria w

      jestem po zakupie ebooka oraz rozmowie. Manager zareagował dokładnie tak, jak mówił jeden scenariusz z ebooka. A ja zachowałam się zgodnie z rekomendacją i… zadziałało!! Manager wrócił do mnie z nową propozycją, która jest sporo lepsza od pierwotnej. Najlepiej zainwestowane pieniądze!!

      • Michał

        zgadzam się z przedmówcą. Ostatnio jak manager zaczął się tłumaczyć, że nie ma budżetu to od razu wycofałem się z dyskusji. Teraz widzę więcej opcji rozwiązań dzięki ebookowi. Natomiast ja bym chyba jeszcze powiększył o inne możliwe sytuacje – np. co robić gdy firma zwalnia grupowo, a z drugiej strony ja robię wyniki. Co w sytuacji gdy zmienia mi się manager, a w tym samym czasie chcę iść po podwyżkę. Generalnie materiał zrobiony bardzo czytelnie, czyta się szybko (przeczytałem od razu cały). i fajne poprowadzenie przez zasady od strony „hru” jak te podwyżki wyglądają, kto naprawdę ma na nie wpływ i co my jako pracownicy możemy z tym zrobić. Na pewno poleciłbym wszystkim, którzy spinają się tego typu rozmowami i nie wiedzą jak ją poprowadzić.

    7. Szymon

      cena reklamowanego ebooka niska w porownaniu do contentu w srodku. jak sie widzi dwie perpsketywy (ktore autorka zapodaje), to te rozmowy przestaja wydawac sie takie straszne. i bardzo fajne argumenty oraz cwiczenia – tez otwieraja oczy

    8. Ania x

      z Renią miałam szanse współpracować w innym obszarze, więc wiem że to co pisze, zawsze jest „napakowane wiedzą” 🙂 dużo konkretów, przykładów, własnych historii i doświadczeń. Świetny rozdział o przekonaniach, scenariuszach. Rozdział kobiety vs mężczyźni otworzył mi oczy na nowe zagadnienia i jak wiele możemy czerpać od drugiej strony. Sama zrobiłam dużo notatek i zgodnie z ebookiem, dzielę się wiedzą 😉

    9. Ewcia E.

      początkowo ilość stron ebooka onieśmielala… ponad 50 stron o podwyżce? ile można było pisać 😀 w ebooku są i argumenty i rozwiązania jak zareagować na różne wypowiedzi szefa. Ale jest także bardzo dużo wiedzy, którą powinien posiadać każdy pracujący… jak co ma wpływ na wynagrodzenie, na podwyżkę, dlaczego mężczyznom latwiej przychodza negocjacje. warto zainwestowc

    Zostaw odpowiedź

    Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności