Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Coaching a psychoterapia – na czym polega różnica

W ostatnim czasie bardzo modne stało się korzystanie z usług profesjonalnego coacha – w szczególności przez osoby ze świata biznesu. Część osób korzysta z takiej możliwości rozwoju dzięki firmie, która ma własnych coachy, jest też bardzo duża grupa osób, która sama podejmuje się inwestycji. Jednym z częstych pytań, które otrzymuję podczas swoich konsultacji jest „czym tak naprawdę różni się terapia od coachingu?”, dlatego dziś właśnie o tym porozmawiamy.

Podobieństwa i różnice w coachingu i psychoterapii

W coachingu jak i psychoterapii klient spotyka się ze swoim coachem lub terapeutą aby rozwiązać pewien problem lub poradzić sobie z konkretnym wyzwaniem. W dużej mierze rozmowa opiera się na pytaniach oraz szukaniu rozwiązań. Ani coach ani psycholog nie powinien mówić klientowi co ma zrobić i jaką decyzję podjąć. Każda podjęta decyzja powinna być świadomą decyzją klienta.

W psychoterapii w dużej mierze prowadzone konsultacje skupiają się na przeszłości i na tym, jak mogą one wpływać na obecne zachowania i myślenie. Terapia jest podejściem leczniczym i ma na celu pomaganie ludziom w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi, takimi jak depresja, lęk czy traumy. Terapia może być indywidualna lub grupowa i może obejmować różne formy, takie jak behawioralna, poznawcza czy terapia rodzinna.

Zazwyczaj klienci spotykają się ze swoim psychoterapeutą lub psychologiem co tydzień.

 

Coaching skupia się na tym, co dzieje się tu i teraz, i pomaga ludziom w osiąganiu konkretnych celów zawodowych lub osobistych. Dla coacha ważna będzie teraźniejszość i rozwój osobisty skupiony na przyszłości. Coaching opiera się na założeniu, że ludzie posiadają wszystkie niezbędne umiejętności i zasoby, aby osiągnąć swoje cele, a zadaniem coacha jest pomóc im je wykorzystać. W praktyce praca odbywa się na różnego rodzaju narzędziach, które mają pomóc klientowi rozwiązać problem lub zrobić pierwszy krok w osiągnięciu celu – aby od razu doświadczać zmian.

Coach podąża za osobą coachowaną, wspiera go w drodze do zmian, nic nie sugeruje. Chociaż bardzo ważne jest aby coach miał doświadczenie i był ekspertem w danym obszarze (np. stricte biznesowym) to nie po to, aby doradzać klientowi, tylko aby lepiej zrozumieć wyzwanie z jakim się mierzy klient.

Są pewne tematy nad którymi można pracować tak samo na terapii jak i na coachingu. Jednym z nich będzie np. pewność siebie. Na terapii/ w psychologii dyskusja będzie kierowana na to, co mogło wpłynąć na nasz brak pewności siebie. W trakcie procesu coachingowego, coach będzie skupiał się na zasobach klienta, które pozwolą mu stać się bardziej pewnym siebie. Pomoże określić kroki i cele.

Aby być psychoterapeutą trzeba mieć ukończone studia wyższe. W przypadku coachingu takiej potrzeby nie ma ze względu na brak aspektów leczniczych.

Niezmiennie, warto weryfikować kim jest coach do którego chcemy się udać – czy posiada ukończone studia podyplomowe? Czy ma akredytację i podlega superwizji?

#Konsultacja indywidualna

Potrzebujesz pomocy, aby skutecznie budować swoją karierę, awansować czy też chciałabyś zmienić pracę? Mogę Ci w tym pomóc. Umów się na dedykowaną konsultację indywidualną

Konsultacja indywidualna 60-minutowa – 296 PLN

Umów się na konsultację indywidualną

Co więc wybrać - coaching czy terapia?

Warto zastanowić się co jest dla nas ważniejsze w danym momencie i na czym bardziej nam zależy. Zrozumieniu źródła problemu oraz skąd się on wziął (co może być bardzo ważne w procesie zmiany i akceptacji) czy chcemy się w 100% skupić na osiągnięciu celu.

Jeśli ciężko jest nad podjąć decyzję, warto znaleźć odpowiedniego coacha oraz terapeutę i z każdym z nich porozmawiać o swoich rozterkach. Mogą oni doradzić w jaki sposób podejść do tematu. Często pierwsze sesje u coacha jak i terapeuty są za darmo, właśnie po to aby przekonać się czy dany sposób działania jest dla nas. Warto z tego skorzystać, a przy okazji zachęcam Cię do rozmowy telefonicznej ze mną podczas której opowiem Ci jak wyglądają sesje coachingowe tel. 504 001 295

 

Przeczytaj także: Jak wybrać dla siebie coacha 

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności