Wiele osób mierzy się z wyzwaniem znalezienia idealnej pracy dla siebie. Czasami możemy mieć duże wymagania względem kultury organizacji, pracodawcy, bardzo świadomie budujemy karierę zawodową. Czasami to kwestia być albo nie być i nasz główny cel to bezpieczeństwo finansowe.
Spis treści artykułu:
Oferta pracy od rekrutera
W praktyce, znalezienie pracy nie jest czymś oczywistym. Procesy rekrutacyjne wielotrotnie pozostawiają wiele do życzenia, a CV nie jest idealnym rozwiązaniem do pisania o swoich osiągnięciach i sukcesach.
A co gdybym powiedziała Ci, że istnieje świat w którym to rekruterzy wyszukują interesujące ich profile, analizują, a później sami odzywają się do potencjalnego kandydata z zaproszeniem na rozmowę? A jeśli ten świat jest na wyciągnięcie ręki i możesz z niego skorzystać?
Profil zawodowy na Linkedin
Rekrutacja ma w tej chwili różne wymiary. Rekruterzy publikują oferty na platformach takich jak pracuj.pl, na swoich social mediach czy też własnej stronie internetowej. Warto sprawdzać takie miejsca i dowiadywać się czy interesująca nas firma przypadkiem nie szuka nowej osoby.
Wielu rekruterów w tej chwili korzysta także z aktywnych formuł poszukiwania kandydatów i jednym z tych rozwiązań jest LinkedIn. Gdy headhunter otrzymuje profil od managera, przeszukuje LinkedIn po słowach kluczowych i sprawdza czy na rynku są osoby, które pasowałyby do danej roli. Jeśli są, zapraszają do sieci kontaktów i nawiązują rozmowę. Gdy konwersacja jest udana, a obie strony nadal zainteresowane, kandydat wysyła swoje CV i jest zapraszany na kolejny etap rozmowy rekrutacyjnej.
Jednak aby cały ten proces się zadział, kandydat musi mieć konto na Linkedin, zadbać o uzupełnienie profilu na LinkedIn i ustawić go jako publiczny (czyli widoczny dla osób, które nie zależą do naszej sieci kontaktów)
Wirtualne CV, a słowa kluczowe
Jeśli szukamy pracy przez LinkedIn, warto zadbać o kilka elementów.
Po pierwsze uzupełniamy nagłówek, który znajduje się bezpośrednio pod imieniem i nazwiskiem. Warto wpisać w nim stanowisko i obszary w których pracujemy. Nie ograniczajmy się tylko do nazwy stanowiska, ale starajmy się wpisać jak najwięcej.
Po drugie, uzupełniamy sekcję z doświadczeniem. Możesz skopiować to, co już masz w swoim resume. Pamiętaj, że możesz korzystać z ikonek, które urozmaicą dużą ilość tekstu oraz o spacjach aby dać więcej przestrzeni i ułatwić czytanie. Nie zapomnij o opisaniu swoich sukcesów i osiągnięć.
Po trzecie, i myślę bardzo ważne, uzupełniamy rekomendacje. Nie bój się napisać do swoich współpracowników i szefów z prośbą o napisanie rekomendacji na LinkedIn. W tej chwili wiele osób dodaje link do LinkedIna w swoim curriculum vitae, tylko po to aby pokazać listę rekomendacji. Łatwiej zaufać osobie, której kompetencje zostały potwierdzone przez kogoś innego, niż osobie o której wiemy tyle, co sama o sobie napisała. Im więcej reko, tym lepiej.
Pro tip: staraj się zawierać słowa, które często pojawiają sie w ogłoszeniach na które aplikujesz. W szczególności będą one dotyczyć obszarów i narzędzi. To po nich rekruter wyszukuje profile na LinkedIn.
Sieć kontaktów
LinkedIn daje wiele możliwości dzięki którym znalezienie pracy staje się sporo łatwiejsze. Jeśli poszukujesz pracy i masz profesjonalny profil, to jesteś już w dobrym miejscu.
Kolejna rzecz do której chciałabym Cię zachęcić, to poszerzanie sieci kontaktów. LinkedIn to portal społecznościowy, a co za tym idzie, bazuje na budowaniu relacji i kontaktów. Zachęcam Cię do zapraszanie do swojej sieci rekruterów z firm, którymi się interesujesz oraz dodawanie notatki do zaproszenia, jeśli widzisz konkretną ofertę która jest dla Ciebie ciekawa. Dzięki takim kontaktom, łatwiej będzie Ci sprawdzić i dowiedzieć się o nowych ofertach, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem rekruterzy mogą je publikować u siebie.
Przeczytaj także Do czego może Ci się przydać LinkedIn? – OnaDlaNiej.pl