Jedną z największych grup biorących udział w moich konsultacjach dotyczących kariery zawodowej, to kobiety, które wracają z macierzyńskiego i chcą zmienić pracę lub branże. Zawsze gorąco kibicuję takim osobom, bo wiem że to niełatwy kawałek chleba na samym początku, ale później dający mnóstwo satysfakcji.
Jednym z kluczowych wyzwań podczas zmiany branży, jest napisanie CV, które pomimo innego doświadczenia, zachęci rekrutera do zaproszenia na rozmowę. Dlatego dziś przestawiam kilka kluczowych elementów, które mogą przybliżyć Cię do stworzenia idealnego CV.
Spis treści artykułu:
1. Szukaj elementów wspólnych.
Jeśli do tej pory pracowałaś i zdobywałaś doświadczenie, to z pewnością posiadasz pewne kompetencje i umiejętności, które mogą przydać ci się w nowej pracy. Poziom takiej korelacji w dużej mierze zależy od podobieństwa. Przykład: jeśli do tej pory pracowałaś jako Project manager w marketingu, a chcesz przejść na rolę Scrum Mastera w IT, pierwsze co zrób to wypisz swoje doświadczenia z poprzedniej pracy oraz porównaj je do wymagań z ogłoszenia na Scrum Mastera. Na pewno warto abyś w CV napisała o swoim wynikach jakie osiągnęłaś jako manager projektów, z jakimi zespołami pracowałaś, przy jakich budżetach.
W sytuacji, gdy obszar na który się przebranżawiasz, jest całkowicie inny niż to co robiłaś, postaw na CV w którym podkreślisz umiejętności i dotychczasowe wyniki – pokaż, że na bazie swojego doświadczenia można stwierdzić że jesteś osobą pracowitą, dobrze planującą i zarządzającą swoją i innych pracą. Pochwal się swoimi wynikami oraz rekomendacjami (w CV możesz umieścić link do swojego profilu na LinkedInie na którym warto aby takie rekomendacje się pojawiły)
2. Stwórz podsumowanie profilu w którym zaznaczysz, że świadomie wybierasz daną ścieżkę.
Gdy rekruterzy dostają wiele CV i poświęcają mało czasu na przejrzenie aplikacji, mogą mieć wyzwanie ze zrozumieniem dlaczego dana osoba aplikuje na stanowisko w marketingu jeśli do tej pory pracowała w finansach (a rekruter wyczyta to patrząc tylko na nazwę stanowiska). Zamiast się wgłębić, od razu odrzuci daną aplikację – niestety nadal wiele osób wysyła CV masowo, nie czytając oferty na jaką aplikuje.
Dlatego tak istotne jest podreślenie w pierwszych słowach naszego CV, dlaczego aplikujemy. Napisz tam o swoich aspiracjach, elementach wspólnych i dlaczego to właśnie z Tobą firma powinna współpracować. Dzięki temu, rekruter doceni poziom przygotowania i może być zainteresowany rozmową.
3. Podkreśl umiejętności i nowe kompetencje, które zdobyłaś aby dostać daną pracę.
Każdy rekruter będzie kibicować Twojej zmianie, ale dopóki nie pokażesz że to nie tylko szybki impuls do zmian, nie będzie zainteresowany współpracą. Dlatego tak ważne jest podkreślenie, że o zmianie myślisz od jakiegoś czasu, jest to przemyślany kierunek i już wcześniej podjęłaś konkretne kroki w celu jego realizacji. To mogą być dodatkowe kursy, szkolenia, uczestnictwo w meetupach czy zrobienie konkretnej ilości szkoleń na Udemy.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć lub potrzebujesz wsparcia w napisaniu CV – zapraszam Cię do wzięcia udziału w konsultacji pisania CV.
Przeczytaj także na ile stron pisać CV
czy do CV warto wpisywać takie umiejętności jak „negocjacje” albo „wysoka komunikatywność”?
ile powinno zająć podsumowanie? jak zaczęłam je przygotowywać, wyszedł mi mini list motywacyjny…
Gdzie dokładnie umieścić to podsumowanie? Pod zdjęciem, pod nazwą „curriculum vitae”?