Wiele młodych osób w tym studenci, którzy aplikują na pierwsze staże lub prace, nie do końca wie jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego posiadając jedynie wykształcenie.
Nic w tym dziwnego, jeśli jeszcze nie mamy za sobą pierwszych doświadczeń, a CV służy właśnie do jego przedstawienia.
Pytanie które warto sobie postawić dotyczy w szczególności tego co będzie ważne dla samego rekrutera.
Na co więc będzie patrzył rekruter w momencie wyboru osób do kolejnego etapu rekrutacji? Po pierwsze zawsze pamiętaj o rzeczach podstawowych które znajdują się w CV, niezależnie od poziomu stanowiska. Będzie to między innymi twoje zdjęcie oraz dane adresowe. To pierwsze powinno być jak najbardziej neutralne. Nie wykorzystuj zdjęcia na którym jesteś z kimś innym oraz pamiętaj aby dobrze była widoczna twoja twarz oraz aby sama fotografia nie była wykonywana podczas żadnego wydarzenia takiego jak wesele czy impreza urodzinowa. Po danych kontaktowych pamiętaj o tym, że nie musisz podawać swojego dokładnego adresu zamieszkania włącznie z numerem oraz numerem klatki, a także stanu cywilnego. Najważniejsza informacja to dane w jaki sposób można się z tobą skontaktować oraz miejsce w którym możesz wykonywać swoją pracę czyli adres email, numer telefonu, miasto.
Spis treści artykułu:
Zdjęcie i dane adresowe w CV
Po pierwsze zawsze pamiętaj o rzeczach podstawowych które znajdują się w CV, niezależnie od poziomu stanowiska. Będzie to między innymi twoje zdjęcie oraz dane adresowe. To pierwsze powinno być jak najbardziej neutralne. Nie wykorzystuj zdjęcia na którym jesteś z kimś innym oraz pamiętaj aby dobrze była widoczna twoja twarz oraz aby sama fotografia nie była wykonywana podczas żadnego wydarzenia takiego jak wesele czy impreza urodzinowa. Po danych kontaktowych pamiętaj o tym, że nie musisz podawać swojego dokładnego adresu zamieszkania włącznie z numerem oraz numerem klatki, a także stanu cywilnego. Najważniejsza informacja to dane w jaki sposób można się z tobą skontaktować oraz miejsce w którym możesz wykonywać swoją pracę czyli adres email, numer telefonu, miasto.
Podsumowanie zawodowe w CV bez doświadczenia
Kolejny aspekt który będzie wspólny dla CV niezależnie od stanowiska to podsumowanie zawodowe. Jest to element który powinien mówić nam jakie są twoje aspiracje oraz motywacje do wykonywania danych zadań oraz dlaczego jesteś zmotywowany do pracy właśnie w tej firmie. Z perspektywy młodego kandydata jest to o tyle ważne, że dzięki temu opisowi możesz przekonać rekrutera dlaczego to ty masz zostać wybrany do dalszego etapu rekrutacyjnego. W ten sposób pokażesz, że znasz firmę, a Twoja decyzja jest świadoma. Pamiętaj aby podsumowanie zawodowe nie zajmowało więcej niż od 4 do 6 linii tekstu. Jeżeli będzie zbyt długie, może się okazać że rekruter nie przeczyta go do końca.
Umiejętności i kompetencje - jak o nich pisać?
Następny element to twoje umiejętności. Wraz z doświadczeniem nabywamy kompetencje i umiejętności, w tym bierzemy udział w dodatkowych szkoleniach. Jednak w liceum lub w trakcie studiów także możesz się szkolić. Umiejętności dzielimy na twarde i miękkie. Do pierwszych będziemy zaliczać umiejętność korzystania z różnych narzędzi takich jak powerpoint lub excel, a także wiedzę dot. posługiwania się językami programowania. Umiejętności miękkie są także bardzo kluczowe z perspektywy zatrudnienia pracownika. Pamiętaj aby wybrać takie umiejętności miękkie, które na pewno korelują z tobą, na przykład jeżeli jesteś osobą która ciągle pracuje nad swoją komunikacją ale nie jest to Twoją silną stroną, to nie pisz tego na siłę aby dodać cokolwiek. Natomiast jeśli w liceum oraz na studiach lubisz prezentować wyniki swoich prac i bardzo dobrze czujesz się w roli prezentera, to wpisz tą umiejętność w swoim CV. Pamiętaj, że pierwsze CV bez doświadczenia nie jest czymś dziwnym – każdy student na początku kariery musi takie CV napisać.
Doświadczenie - wolontariat i organizacje studenckie, a profil zawodowy
Przechodzimy do jednego z najważniejszych elementów CV, czyli doświadczenia. Z perspektywy młodej osoby możesz nie mieć doświadczenia w konkretnej branży bądź firmie, ale pamiętaj że każde inne doświadczenie jak koło naukowe czy organizacja studencka bądź wolontariat, to także doświadczenie które może przydać ci się w pracy. Pamiętaj, że dla samego pracodawcy będzie ważne jakie zadania wykonywałaś w trakcie wolontariatu oraz w jaki sposób mogą pomóc ci wykonywać bieżące obowiązki. Podam ci przykład. Jeżeli jesteś na wolontariacie w fundacji i jesteś odpowiedzialna za social media, a w tej chwili szukasz pracy w której będziesz odpowiedzialna za prowadzenie komunikacji online, możesz wykorzystać całą swoją wiedzę i doświadczenie z tego wolontariatu. Napisz za co dokładnie byłaś/eś odpowiedzialny, na czym polegały twoje zadania, na przykład robienie rolek, postów, wykonywanie zdjęć, przygotowywanie treści. Dodatkowo opisz czym dokładnie zarządzałaś/eś łącznie z podaniem linków do kont. Jeżeli pracowałaś/eś w fundacji w której celem było wspieranie osób, które mają problem z nauką i są młodsze od ciebie (czyli de facto korepetycje) możesz wpisać że była to odpowiedzialność za edukowanie i dzielenie się wiedzą. Dopisz z jakich przedmiotów oraz ile osób uczyłaś/eś.
W ramach dodatkowych informacji pamiętaj o dodaniu znajomości języka, najlepiej opierając się na nomenklaturze A1, A2, B1, B2, C1, C2. Dodatkowo napisz o zainteresowaniach oraz dopisz klauzulę „wyrażam zgodę na przetwarzanie”
Jeśli potrzebujesz wsparcia w napisaniu CV, zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji