Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Zostajesz zwolniony z pracy – co dalej?

Według badań Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a wynika, że zwolnienie z pracy jest 8 na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu.
Nie zawsze udaje się nam uniknąć wysokiego poziomu stresu – firma robi zwolnienia grupowe, upada, przestaje istnieć. Często nie mamy na to żadnego wpływu, chociaż bardzo staraliśmy się w pracy poprzez realizację zadań i projektów.
Na pierwszym etapie, możemy nie akceptować tego stanu rzeczy,  jest nam ciężko wrócić do normy. Nie wierzymy w to co się dzieje, nie wiemy jak mogło się to stać. Przychodzi także brak akceptacji i frustracji, później  żal i smutek.

Aby nie zostawać zbyt długo w negatywnych i przytłaczających emocjach, warto od razu zacząć działać i zastanowić się co możesz z tym zrobić.

Po pierwsze, powiedz o tym swojej rodzinie i znajomym.

Wiele osób ukrywa informację o zwolnieniu z pracy najdłużej jak się da. Wynika to z obawy przed krytyką, niepochlebnymi komentarzami czy brakiem zrozumienia. Chociaż często bywa tak, że to nie wina pracownika, a kwestia redukcji stanowisk czy sprzedaży firmy. Niezmiennie, negatywne komentarze lub brak zrozumienia najbardziej boli ze strony bliskich dlatego niektórzy z góry próbują ich uniknąć.
Jednak, nasza rodzina i znajomi to najlepsze kontakty, które mogą nam pomóc. To osoby, które mają swoich znajomych, pracują w różnych branżach i mogą wesprzeć nas w znalezieniu pracy – poprzez poinformowanie innych o naszej dostępności i doświadczeniu.
Dlatego warto skorzystać z zasobów, które mamy od zawsze.

Po drugie, stwórz profil na LinkedIn i zacznij korzystać z sieci kontaktów.
Na swoim profilu skup się przede wszystkim na opisaniu swojego doświadczenia i osiągnięć, zebraniu poleceń i rekomendacji. Takie rekomendacje zbieraj zawsze, w każdej firmie na bieżąco – dzięki temu, nie będziesz się przejmować, że musisz odezwać się do osoby z którą nie rozmawiałaś przez ostatnie lata. Takie rekomendacje możesz mieć widoczne nie tylko na swoim profilu, ale także w swoim CV (rekruterzy przeglądają aplikacje w online’owym narzędziu, więc bez problemu otworzą link do Twojego LinkedIna jeśli go tam umieścisz).
Pamiętaj o elementach wizualnych jak zdjęcie profilowe (które powinno obejmować Twoją twarz i ramiona) oraz zdjęciu w tle (wykorzystaj je do przybliżenia swojego profilu zawodowego innym osobom oraz pozostawienia widocznego i szybkiego kontaktu z Tobą, np. maila). Tak samo ważny jest nagłówek znajdujący się zaraz pod Twoim imieniem i nazwiskiem w którym możesz wpisać jak możesz wesprzeć biznes swoim doświadczeniem. To dzięki niemu i odpowiednim słowom kluczowym (powiązanymi z Twoim doświadczeniem) rekruterowi będzie łatwiej Cię znaleźć. Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu profilu na LinkedIn, przygotowaniu zdjęcia w tle, wypracowaniu treści – skorzystaj z mojej konsultacji podczas której przejdą z Tobą wszystkie elementy profilu i wprowadzę Cię w tajniki LinkedIna.

Na swoim profilu masz także możliwość zaznaczenia, że jesteś otwarta na współpracę. Masz tam 2 opcje – w jednej widzi to cała sieć kontaktów włącznie z obecnym pracodawcą. W opcji drugiej rekruterzy (bez tych, z Twojej bieżącej firmy). Taka opcja wyboru jest przydatna gdy dopiero rozglądasz się za pracą, ale nadal jesteś w firmie.
Jeśli masz szeroką sieć kontaktów, napisz post w którym opiszesz swojej doświadczenie i kompetencje i zachęcisz do dzielenia się postem z innymi. Dzięki temu dotrzesz do osób spoza swojej sieci, które mogą być zainteresowane współpracą z Tobą. Gorąco zachęcam Cię do tego – widziałam już wiele osób, które dzięki LinkedIn znalazły swoją pracę.
Jeśli dopiero budujesz swoją sieć kontaktów, zapraszaj do niej osoby które mogą pomóc Ci znaleźć pracę- wyszukuj rekruterów i managerów z branży w której pracujesz lub firmy, która Ciebie interesuje. Wystarczy, że w wyszukiwarkę LinkedIn wpiszesz nazwę firmy i sprawdzisz kto w niej pracuje. Gorąco zachęcam Cię do dodawania notatki w zaproszeniu abyś już na starcie komunikacji z danym rekruterem lub managerem nie był anonimowy i wyjaśnił dlaczego chcesz dołączyć do sieci kontaktów.

Po trzecie, pracuj nad networkingiem.
Chociaż wiele osób go nie lubi, to często najprostszy sposób na znalezienie pracy. Zacznij chodzić na spotkania lub meetupy branżowe, bądź na nich aktywny i zacznij poznawać nowych ludzi. Często to tam znajdowani są specjaliści z branży czy dokonuje się wiele ważnych decyzji związanych z pozyskaniem nowego pracownika. Dlatego warto tam być i dawać znać o swoim istnieniu. Jeśli spotkania offline to dla Ciebie zbyt wiele, nie odnajdujesz się na nich – to LinkedIn będzie dobrym i wygodnym rozwiązaniem. Nie musisz wychodzić z domu aby budować sobie sieć kontaktów.

Po czwarte – zainwestuj w swoje CV i od razu zacznij aplikować.
Wiele osób stwierdza, że zanim zacznie szukać nowej pracy, najpierw odpocznie 2 tygodnie, a później zajmie się aplikowaniem. Pamiętaj, że jeśli jesteś objęta zwolnieniami grupowymi, to nie tylko Ty znajdujesz się w trudnej sytuacji. W momencie recesji to nie tylko Twoja firma, a wiele innych, wypuszcza na rynek kompetentnych ludzi, którzy w tym samym  momencie zaczną aplikować. Konkurencja się zwiększa z każdym dniem. Dlatego aplikowanie warto zacząć od razu. Jeśli znajdziesz pracę, firma będzie chciała Cię zatrudnić, wynegocjuj rozpoczęcie pracy 2 tygodnie później jeśli zależy Ci na odpoczynku. Będzie to bezpieczniejsze posunięcie niż pozostawienie szukania pracy jako ostatnie na Twojej liście.

Pisanie CV dla wielu osób jest trudnym wyzwaniem i nie lubi tego robić Trzeba opisać całe swoje doświadczenie na 2 stronach, bez przesadnego chwalenia, ale tak żeby zrobić na kimś wrażenie. Dodatkowo, na tyle ładnie wizualne aby łatwo się je czytało. Zachęcam Cię do korzystania pomocy profesjonalistów, którzy byli po drugiej stronie rekrutacji i wiedzą na co zwracać uwagę tworząc aplikację.

Przygotuj się do rozmów rekrutacyjnych.

W Internecie znajdziesz listy pytań, które najczęściej pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych. Z góry możesz założyć, zada pytania o poprzednią pracę – o obowiązki, jakimi wynikami możesz się pochwalić i dlaczego z niej odchodzisz.
Przygotuj się także na pytania behawioralne – czyli jak zachowałabyś (lub jak się zachowałaś)  w sytuacji gdy: masz trudnego klienta, Twój pracownik nie jest zmotywowany do pracy itd. Wszystkie sytuacje, które pokażą jak reagujesz na trudne i stresujące momenty. Staraj się ćwiczyć wypowiedzi na głos i poproś kogoś bliskiego o wysłuchanie – często nie zdajemy sobie sprawy z naszej mimiki twarzy, złożoności zdań gdy jesteśmy w trakcie mówienia. Możesz także skorzystać z symulacji rozmowy rekrutacyjnej z ekspertem, który pokaże Ci narzędzia i powie na co warto zwrócić uwagę podczas swojej wypowiedzi.

Jeśli masz pytania dotyczące szukania pracy po zwolnieniu lub potrzebujesz wsparcia merytorycznego napisz do mnie na Renata@onadlaniej.pl

Spis treści artykułu:

#Konsultacja indywidualna

Rozpoczynasz poszukiwania nowej pracy, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Mogę Ci w tym pomóc.

Konsultacja indywidualna 60-minutowa – 296 PLN

Umów się na konsultację indywidualną

Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności