Nie wiesz jaka usługa dla Ciebie? Pomogę wybrać najlepszą - zadzwoń! 504 001 295

Renata Szatecka Konsultacje CV

Argumenty za podwyżką

Temat podwyżek dla wielu osób jest bardzo dużym wyzwaniem. Przez 15 lat, a czasami dłużej, uczymy się interpretacji wierszy na języku polskim oraz procesów biologicznych w przyrodzie, jednak nikt nie zdążył nam powiedzieć jak negocjować nasze wynagrodzenie. Troszkę szkoda, bo to właśnie pieniądze i nasza pensja mają bezpośredni wpływ na poziom naszego życia. Idziemy więc do szefa, często mocno przestraszeni, z nadzieją że ból rozmowy szybko minie, a my wrócimy do bezpiecznych zadań. W trakcie jej trwania okazuje się, że „to nie najlepszy moment”, „teraz nie ma budżetu”, „argumenty nie przekonują”. Zazwyczaj w takich sytuacjach odchodzimy z poczuciem rezygnacji i brakiem pomysłu co dalej, bo byliśmy pewnie, że na nią zasługujemy. W wielu przypadkach zaczynamy rozważać zmianę pracy. A to duży krok, czasami niekonieczny. Dlatego poniżej przygotowałam dla Ciebie przewodnik, dzięki któremu, temat podwyżek nie będzie dla Ciebie takim wyzwaniem jak dotychczas.

Jeśli będziesz chciała przygotować się do różnych scenariuszy jeszcze bardziej kompleksowo, a także otrzymać pakiet najlepszych argumentów – zobacz mojego ebooka “Wynegocjuj swoją podwyżkę”.

O jaką podwyżkę prosić?

Przede wszystkim staraj się nie prosić, a negocjować. Zaznaczam to, ponieważ w ten sposób wchodzimy automatycznie w rolę petenta, któremu podwyżka zostanie łaskawie przyznana lub nie. A podwyżka to negocjacje ile warta jest Twoja praca. W ten sposób myśl o tej dyskusji.

Wielkość podwyżki w dużej mierze zależy od kilku czynników, m.in. jak ciężko znaleźć zastępstwo na daną pozycję, jak trudno wyszkolić do konkretnego fachu albo czy manager jest zadowolony z Twojej pracy. Najbezpieczniejsza skala to przedział 10 – 20% i wokół niej warto się poruszać. Natomiast aby mieć pewność, czy zaproponowana kwota odpowiada widełkom rynkowym, sprawdź kalkulatory wynagrodzeń oraz portale pracy w których podawane są widełki. Na szczęście, ogłoszenia z kwotą pojawiają się coraz częściej i mogą sporo ułatwić. Pamiętaj aby nie patrzeć tylko na nazwę stanowiska, ale także opis zadań i obowiązków. Specjalista od social media w jednej organizacji może być odpowiedzialny za wrzucanie zdjęć, a drugi za tworzenie kompleksowych kampanii. Stawki na tych pozycjach będą się od siebie różnić.

#Konsultacja indywidualna

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu argumentacji w walce o Twoją podwyżkę? Mogę Ci w tym pomóc.

Konsultacja indywidualna 60-minutowa – 296 PLN

Umów się na konsultację indywidualną

Jak rozmawiać o podwyżce i jak się przygotować?

Przede wszystkim warto być świadomym z czego wynika kwota Twojego wynagrodzenia. To pewien fundament, dzięki któremu będziesz lepiej przygotowany/a do rozmowy z szefem.

A od czego może być zależna?

Po pierwsze, od ilości ekspertów w tej samej specjalizacji na danym rynku. Jeśli pracujesz jako programista, to de facto w całej Polsce nie będziesz mieć wyzwań ze znalezieniem pracy, a później (jeśli będziesz w tym dobry/a) w negocjacji wynagrodzenia. Natomiast jeśli pracujesz jako ekspedient/ka w małej miejscowości, to Twój wpływ na wynagrodzenie może być mniejszy. Dlatego zawsze warto zorientować się jak wygląda popyt na dane stanowisko w miejscowości w której chcemy pracować.

Po drugie, Twoje wynagrodzenie jest zależne od Twojego doświadczenia, które zdobyłeś/aś przez lata kariery zawodowej. To nie tylko szeroki zakres realizowanych projektów, ale także współpraca z osobami na różnych szczeblach, praca w różnorodnym środowisku, czy też nabyte kompetencje i umiejętności. Jeśli masz taką możliwość, to staraj się wykonywać powyższe rzeczy, ponieważ każda z nich może mieć pozytywny wpływ na stawkę Twojego wynagrodzenia.

Po trzecie, Twój wizerunek w organizacji. Wiele osób uważa, że budowanie wizerunku lepiej pozostawić managerom albo ekstrawertykom, ponieważ to oni tego potrzebują i dobrze się w tym czują. Dbanie o swoją markę, to nie tylko wystąpienia publiczne, ale także widoczność Twojej ekspertyzy wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Często zdarza się, że pewni pracownicy są w firmie kilka lat, ale nikt oprócz ich własnego zespołu nie słyszał o ich istnieniu. Dlatego tak ważne jest aby ludzie wiedzieli czym zajmujemy się w organizacji i kojarzyli nas z daną specjalizacją. Jak można to zrobić? Zgłaszaj się do udziału w dodatkowych inicjatywach, bierz udział w wolontariacie pracowniczym, zgłoś się do pomocy w działaniach innego zespołu lub zrób szkolenie z tego, czym w danej chwili się zajmujesz. Gwarantuję Ci, że pozytywna informacja o twoich działaniach szybko się rozniesie i z dużym prawdopodobieństwem wróci do Twojego managera. Pamiętaj jednak, że świadome budowanie personal brandingu nie odbywa się tylko wewnątrz. To z zewnątrz możesz otrzymywać propozycje napisania artykułu, wypowiedzi w podcaście jako gość czy też udziału w wydarzeniu jako ekspert. Jednak aby otrzymywać takie propozycje, najpierw musisz zostać zauważony/a.  I dopóki nie jesteś Kim Kardashian, musisz mówić światu o tym co robisz w ramach swojej pracy, ponieważ inaczej ludzie sami się nie dowiedzą. A twoje działania zewnętrzne mogą mieć niesamowity wpływ na Twoje wynagrodzenie! Dzięki zasięgom i zbudowanym relacjom, także pozycjonujesz swoją firmę. To natomiast może mieć wpływ nie tylko na Twoją karierę, ale także na zyski firmy oraz pozyskiwanie nowych pracowników. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak świadomie budować swój wizerunek w organizacji i poza nią, skorzystaj z mojej konsultacji 

Szef odmawia podwyższenia wynagrodzenia - co dalej?

Przestudiujmy 2 sytuacje.

Przykład: Manager mówi, że w tej chwili nie ma budżetu.
  1. Prosisz o informację kiedy budżet się pojawi.
  2. Pytasz kiedy możecie wrócić do rozmowy.
  3. Pytasz w jaki sposób manager może docenić twoje wyniki już w tej chwili bez wzrostu wynagrodzenia.
  4. Ustawiasz w kalendarzu spotkanie oraz wysyłasz mailem podsumowanie waszej rozmowy.

Pamiętaj, że negocjacja warunków umowy to nie tylko wzrost pieniężny, który zobaczysz bezpośrednio na swoim koncie. Często wykorzystywaną praktyką jest inwestycja w rozwój i dodatkowe szkolenia, czy też możliwość większej elastyczności jeśli chodzi o godziny pracy. Możliwości jest sporo i od Ciebie zależy, co będzie dla Ciebie najbardziej cenne. Na taką rozmowę warto przygotować sobie kilka propozycji, ponieważ pracodawca może mieć wpływ tylko na część z nich. Przykładowo, jeśli będzie ci zależało na skróceniu dnia pracy w piątek, z założeniem że reszta zespołu kończy o 17, to może to negatywnie wpłynąć na morale twoich kolegów i koleżanek. Nie czekaj także aż to manager wyjdzie z propozycją. Taką listę przygotuj sobie wcześniej. Jeśli chcesz zrobić dodatkowe szkolenie, to niech koreluje z Twoją pracą. Jeśli nie będzie miało wpływu na Twoją pracę (a tym samym na m.in. wzrost zysków) to firma może się nie zgodzić na budżetowanie kursu.

Przykład: odmowa podwyżki przez managera
  1. Dowiedz się z czego wynika odmowa.
  2. Zapytaj jaki masz wpływ na zmianę
  3. Ustal plan działania.

Tutaj najważniejsze jest określenie z czego wynika odmowa. Jeśli to kwestia wyników, dowiedz się jakie powinny być aby lider był zadowolony. Jeśli wiesz, że jego propozycja jest sporo zawyżona, od razu mu to zakomunikuj. Pozostawienie tematu w powietrzu i brak odpowiedzi z Twojej strony, może zostać odebrane jako zgoda. Przychodzenie kolejnym razem aby porozmawiać o podwyżce, może być jeszcze trudniejsze. Jeśli odmowa wynika z sytuacji firmy na którą nie masz wpływu, podkreśl jak ważna jest dla Ciebie podwyżka i jak ci na niej zależy. Zapytaj co możesz zrobić aby wesprzeć organizację – chociaż manager może nie mieć żadnej propozycji, to i tak pro aktywność odbierze pozytywnie.

Sytuacje w organizacji mogą być bardzo skomplikowane i czasami manager może nie chcieć wchodzić w szczegóły. Nie traktuj go jako wroga w tej dyskusji, ale przede wszystkim staraj się zrozumieć i dojść do porozumienia. Negocjacje nie kończą się wraz z jego odmową. Tak naprawdę to tam zaczyna się pole do popisu, ponieważ możesz jeszcze sporo ugrać. W moim workbooku znajdziesz więcej przykładów scenariuszy, a także ćwiczeń które pomogą ci zarządzić najróżniejszymi sytuacjami – od tych błahych, po bardzo skomplikowane.

Jak walczyć o podwyżkę?

Chociaż mówiąc „walka o podwyżkę” od razu wyobrażam sobie brutalne sceny wyrywania pieniędzy z gardzieli szefa, to nie dziwię się, że dla wielu osób może to być idealne porównanie. Szefowie są różni i nie zawsze czujemy, że są po naszej stronie. Jeśli jest w Tobie takie przekonanie, zastanów się jaki masz wpływ na zmianę tej perspektywy oraz z czego może wynikać taki sposób postrzegania sytuacji. Podczas prowadzonych przeze mnie rozmów mentoringowych często okazuje się, że pomimo zmiany pracy, zabieramy swoje przeszłe doświadczenia z innych organizacji i przekładamy na bieżącą firmę. Z góry zakładamy, że aktualny manager myśli tylko o swoich celach i nie chce dać nam podwyżki, ponieważ wcześniejszy w taki sposób działał. Staraj się nie osądzać z góry i nie zakładać, że szefowie to zło.

W pracy zdarzają się sytuacje, gdy wszyscy dostają podwyżkę, a ty nie. To jedna z najtrudniejszych sytuacji, ponieważ nawet jeśli nie chcemy, to i tak porównujemy się do siebie nawzajem. W przypadku odmowy podwyżki tylko nam, może to bardzo zaboleć. Jednak pomimo smutków i wkurzenia, rekomenduję ci przede wszystkim rozmowę z managerem. Nie twórz w swojej głowie insynuacji i nie prowadź zbyt emocjonalnych rozmów z kolegami z pracy, ponieważ będzie kosztowało cię to mnóstwo energii, a i tak nic z tego nie wyniknie. Jeśli dostaniesz informację, że jako jedyna osoba z zespołu nie dostałeś/aś wynagrodzenia, najważniejsze co możesz zrobić to się dowiedzieć dlaczego. Idź do managera i zapytaj z czego wynika jego decyzja oraz jaki ma to wpływ na Twoją przyszłość. Czy Twoje wyniki były znacząco niższe od innych? Co możesz zrobić aby nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości oraz wynegocjuj „plan naprawczy”. Taki plan może dać Ci szansę na poprawę wyników, ale bez potrzeby czekania kolejnego roku na podwyżkę. To może być na przykład kwartał.

Komunikacja w trakcie rozmowy o podwyżkę

Najważniejsze to nie bać się rozmawiać i pokazać, że zależy ci na danej pracy oraz wynikach. Wierzę, że manager zachowa się profesjonalnie i zrozumie, że dla ciebie taka sytuacja może być także trudna. Nie tylko ze względu na brak podwyżki, ale też fakt, że tylko ty jej nie otrzymałeś/aś.

Jeśli jesteś w sytuacji, że otrzymujesz propozycję, ale podwyżka jest zbyt niska to znowu wracamy do komunikacji i informowaniu o tym managera. Jeśli od razu nie zareagujesz, szef może mieć poczucie, że wielkość podwyżki jest zadowalająca i temat jest zakończony. Od razu komunikuj czego oczekujesz i dlaczego. Jeśli manager powie, że w tej chwili nie może zagwarantować ci danego wynagrodzenia, dowiedz się czy możesz coś z tym zrobić i kiedy możesz wrócić do tematu.

Jeśli chcesz kompleksowo przygotować się do rozmowy, koniecznie skorzystaj z eBooka, który przygotowałam na bazie całej swojej wiedzy i doswiadczeń w pracy HR.

Zostaw komentarz

9 komentarzy “Argumenty za podwyżką”

  1. Kiedyś mój szef powiedział mi, że dostanę za rok. A ja już czekałam 2 lata, więc zrezygnowałam z pracy. To była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć. Teraz pracuję, za tyle ile chce i jestem zadowolona.

  2. Agnieszka z.

    Bardzo podobają mi się podane przykłady i sposób reagowania. Ja osobiście należę do tych, które wolą poczekać niż same wychodzić z prośbą i wiem, że to złe. Muszę się wreszcie przemóc.

  3. Ilona

    Chciałam Pani serdecznie podziękować za pracę, którą Pani tutaj robi. Znalazłam Pani artykuł i skusił mnie ebook. Właśnie przygotowuję się do rozmowy (zgodnie z Pani sugestiami, zaproszenie zostało wysłane z wyprzedzeniem), a ja mam zaplanowane scenariusze. Proszę trzymać za mnie kciuki!

  4. Ola O.

    Najgorsze jest to, że managerowie udają, dosłownie udają, że nie widzą jak temat podwyżek jest ważny dla ich pracowników. I zamiast wyjść do ludzi i porozmawiać, to my musimy czekać w niepewności czy kiedyś szef przyjdzie i coś zaproponuje czy nie. Potem się dziwią, że pracownik znajduje pracę i nie chce zostać w firmie.

  5. Olka Olka

    zgodnie z namowa, kupilam ebooka, odwaznie poszlam pogadac szefowa, a ona powiedziala…ok! zgadzam sie z tym co pisalas na swoim instagramie – czasami sami tworzymy potwora ktory nie istnieje… sciskam!

Zostaw odpowiedź

Copyright 2023 Onadlaniej.pl | Polityka prywatności